هشدار برای خشک شدن درختان چیتگر پایتخت

تهران- ایرنا- عضو شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم توجه به احیای بوستان جنگلی چیتگر تاکید و نسبت به خشک شدن درختان آن هشدار داد.

به گزارش ایرنا، مجید فراهانی روز یکشنبه در یکصد و شصت و چهارمین جلسه شورا افزود: پارک جنگلی چیتگر با ۹۵۰ هکتار مساحت بزرگترین بوستان جنگلی استان تهران و در آغاز مسیر وزیدن باد غربی شهر تهران قرار گرفته که با بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران ریه تنفسی شهر محسوب می‌شود.

وی افزود: محدوده شرقی پارک به مساحت تقریبی ۲۵۰ هکتار در محدوده غربی و با ۶۵۰ هکتار بوده که نیمی از درختان پارک جنگلی را درختانی با گونه های سوزنی برگ و نیم دیگر را نیز گونه‌های متعدد  درختان پهن برگ تشکیل می دهند.
فراهانی گفت: متاسفانه مدت هاست که این بوستان شهر تهران از مشکلات مهم و متعددی رنج می برد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای تهران عنوان کرد:  با این روند دور نیست که به‌زودی فقط خاطره ای حسرت از درختان زیبای ۵۰  سال ها باقی بماند.

وی گفت: از مهمترین دلایل این ویرانی را می توان به انسداد لوله آب ۴۰۰ اینچی و سپس ۵۰۰ اینچی دانست که محدوده غربی پارک را شامل می‌شود و عملاً هر دو بخش پاک را آبیاری می کرد، دانست.

فراهانی با تأکید بر شائبه آتش سوزی عمدی که در این پارک به اتفاق افتاده، گفت: وقوع آتش سوزی های چند بار و متعدد در بخش های مختلف پایتخت طی ماه گذشته که شائبه عمدی بودن آن وجود دارد به این روند نابودی سرعت بخشیده و بیم آن می‌رود چنانچه فکر عاجل به حال معضل آبرسانی پارک و نیز دستگیری عوامل ایجاد حریق در پارک نشود، کل بوستان در خطر مرگ قرار می‌گیرد.

این عضو شورای شهر تهران از اصحاب رسانه دعوت کرد که روز چهارشنبه همین هفته از این بوستان دیدن کنند.

وی تاکید کرد: با عنایت به اهمیت حفظ میراث ماندگار و حیات بخش ۵۰ ساله پارک جنگلی چیتگر برای فرزندانمان و نسل‌های آینده در اجرای بند ۳ ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی کشور در خصوص موضوع مهم ضرورت توجه به بوستان جنگلی چیتگر و مصون نگه داشتن آن از خطرات آسیب ها و لزوم برقراری مجدد حق آبه این بوستان به شهرداری تهران تذکر می‌دهم.

وی ابراز امیدواری کرد که با اقدام به موقع موثر و اهتمام شهردار تهران، شاهد تضمین سرزندگی و شادابی برای سرمایه ملی و تفرجگاه فرامنطقه شهر تهران باشیم.

تهرام/۷۲۴۴//۱۳۴۸

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha