۲۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۲
کد خبرنگار: 1825
کد خبر: 83475625
۰ نفر

برچسب‌ها

طوفان‌های شن به زیرساخت‌های شرق استان کرمان خسارت زد

کرمان - ایرنا - به گفته نماینده مردم شهرستان‌های شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی، گرد و غبار توام با طوفان‌های شدید شن به زیرساخت‌های این مناطق از استان خسارت هنگفتی وارد کرده که جبران آن حمایت جدی دولت را می‌طلبد.

حبیب الله نیکزادی پناه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در طول هفته بطور متوسط دو روز در مناطق شرق استان از جمله شهرستانهای ریگان، بم، فهرج و نرماشیر با پدیده جوی گرد و غبار و طوفان شدید شن مواجه هستیم که این امر ضمن تخریب زیرساخت های عمرانی و کشاورزی سلامت ساکنان را در معرض تهدید جدی قرار داده است.
وی اظهار کرد: این گرد وغبار وشنهای روان بسیاری از نخلستانهای انبوه این شهرستان را در زیر شنهای روان فرو برده است وروستاهای زیادی را خالی از سکنه کرده است.
نماینده مردم شهرستانهای بم، ریگان، فهرج  و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل شرایط اقلیمی در منطقه بیش از دو دهه خشکسالی را تجربه می کنیم که این امر خسارتهای زیاد و غیر قابل جبرانی را به منطقه وارد کرده است.
نیکزادی پناه افزود» پس از گذشت ۱۳ سال، مالچ پاشی در شرق استان آغاز شده که تاکنون ۵ هزار هکتار از کانونهای بحران فرسایش بادی در این مناطق مالچ پاشی شده که در برابر حجم بالای فرسایش پاسخگو نیست.
وی با بیان اینکه با مساعد شدن شرایط آب و هوایی کار مالچ پاشی در شرق استان دوباره از سرگرفته خواهد شد اظهار داشت :یکی از راهکارهای مقابله با گرد وغبار مالچ پاشی و بوته کاری و احیا جنگلها در شرق استان می باشد که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
نیکزادی پناه خواستار تخصیص اعتبار ویژه جهت مهار گرد و غبار، ریزگردها و طوفانهای شدید شن در شهرستانهای شرقی استان کرمان شد و تاکید کرد :تاکنون گرد و غبار در شهرستان ریگان ۱۶ روستا را خالی از سکنه و بیش از ۱۰۰ روستا را در محاصره شن های روان قرار داده است.
شهرستان ریگان پس از خوزستان دومین نقطه کانون بحران فرسایش بادی در کشور بشمار می رود.

این شهرستان در ۲۸۵ کیلومتری شرق کرمان قرار دارد.

۷۴۴۲/ ۵۰۵۴

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha