خطاهایی که به قیمت جان انسان‌ها تمام می‌شود

گچساران - ایرنا - با وجودی که همواره کارشناسان راهنمایی و رانندگی خطاهای انسانی را مهم‌ترین دلایل قربانی شدن هزاران انسان در جاده‌های کشور می‌دانند اما همچنان برخی رانندگان با بی احتیاطی هزاران نفر را به کام مرگ می‌برند.

به گزارش ایرنا،براساس اعلام پژوهشکده بیمه مرکزی، ایران از نظر تصادفات ناایمن رانندگی در بین ۱۹۰ کشور جهان، رتبه ۱۸۹ را به خود اختصاص داده که نشان دهنده بحرانی بودن وضعیت سوانح رانندگی در کشورمان است.

کارشناسان راهنمایی و رانندگی سه عامل انسان،جاده و خودرو را دلایل سوانح جاده ای می دانند اما براساس آمار موجود بی احتیاطی رانندگان عامل بیش از ۷۰درصد تصادف هاست.

در حالی که مرگ و میر بر اثر حوادث رانندگی در جهان از هر ۱۰۰ هزار نفر حدود ۱۴ تا ۱۵ نفر است. اما در ایران این آمار ۳۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

مسئولان می گویند: تعداد جانباختگان سوانح جاده ای از ۳۰ هزار نفر در سال ۸۴ به ۱۶ هزار نفر در سال ۹۷ رسیده است اما از دست رفتن جان یک نفر و معلول شدن دائمی یک شهروند ایرانی غفلتی نابخشودنی است.

پیامدهای قربانی شدن انسان ها بر اثر تصادف ها در جاده های ایران افزون بر عزادار شدن آنان، ده ها مشکل روحی و جسمی برای خانواده های آنان به وجود آورده است.

کارشناسان راهنمایی و رانندگی بر این باورند در صورتی که سخت گیری های بیشتری درباره خطاهای رانندگان صورت گیرد و زیرساخت های جاده ای افزایش یابد می توان انتظار داشت که میزان خسارت ها کاهش یابد.

در این میان استان کهگیلویه و بویراحمد که در محل اتصال استان های فارس، خوزستان،اصفهان، خوزستان و بوشهر قرار دارد به دلیل افزایش آمار جانباختگان سوانح رانندگی وضعیت نگران کننده تری دارد.

براساس آمار پلیس راه استان امسال سوانح رانندگی منجر به فوت در جاده های برون شهری این استان ۳۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

براساس آمار موجود حوادث رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد از سال ۱۳۹۰ تا ۹۵ بیش از یک هزار کشته، ۳۰ هزار زخمی و ۱۵۰ ضایعه نخاعی در پی داشته است.

بر اساس سالنامه آماری سازمان پزشکی قانونی کشور، استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۶ رتبه سوم میزان مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بر حسب جمعیت داشته است.

این استان با داشتن کمتر از ۱۷۰ کیلومتر بزرگراه و شرایط خاص توپوگرافی و کوهستانی یکی از استان‌های خطرناک در زمینه سوانح رانندگی است.

بر اساس برآوردها هزینه هر کیلومتر بهسازی و آسفالت راه‌های اصلی در این استان حدود دو تا سه برابر استان‌های کویری است.

مقصر اصلی کیست؟

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد می گوید: ۹۰ درصد تصادفات استان بر اثر خطای انسان رخ می دهد که این امر نیازمند چاره اندیشی اساسی است.

سرهنگ بهنام ویسی پور توضیح داد: خودروهای سواری شخصی ۸۰ درصد عامل تصادف ها در کهگیلویه و بویراحمد هستند.

وی بیان کرد: تخطی از سرعت مجاز عامل ۴۳ درصد سوانح جاده ای و انحراف به چپ عامل ۲۳ درصد حوادث جاده ای در استان است.

وی عنوان کرد: توجه نکردن به جلو، خستگی و خواب آلودگی رانندگان به سبب نداشتن استراحت مناسب در برخی از ساعتهای روز از دیگر دلایل تصادفات رانندگی در جاده های کهگیلویه و بویراحمد است.

راهکار چیست؟

ویسی پور ادامه داد: افزایش تعداد خودروهای نظارت نامحسوس،انجام تست سلامت رانندگان به صورت روزانه، برخورد با تخلفات حادثه ساز خودروهای و توقف آنان در محل حادثه از راهکارهای کاهش تلفات رانندگی در استان است.

سرهنگ ویسی پور بیان کرد: بستن کمربند ایمنی برای کاهش تلفات و خودداری از حمل سرنشینان اضافه بر ظرفیت خودرو از توصیه های پلیس به مسافران جاده های برای کاهش احتمال سوانح جاده ای است.

وی بیان کرد: به دلیل رفت و برگشت بودن بیشتر جاده ها و نداشتن جداکننده های فیزیکی با کوچکترین خطای راننده تصادف رخ می دهد که باید برای این امر به صورت بلند مدت و کوتاه مدت چاره اندیشی شود.

وی ابراز داشت: همچنین نبودن جاده های چهارخطه، جاده های دارای پیچ های خطرناک همراه با شیب تند و کوهستانی از دیگر عوامل بروز سوانح جاده ای در کهگیلویه و بویراحمد است.

ویسی پور اظهار داشت: امسال ۹۳ نفر در تصادفات جاده ای کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند.

رفع نقاط حادثه خیز 

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۹۰ نقطه حادثه خیز کم هزینه زودبازده و ۱۰ نقطه حادثه خیز پر هزینه  در استان شناسایی شده است.

محمد نصیری راد اظهار داشت: تاکنون ۹۵ نقطه حادثه‌خیز کم‌هزینه زودبازده در نقاط مختلف کهگیلویه و بویراحمد رفع شدند.

وی بیان کرد:۴۵ نقطه از این تعداد از طریق خط کشی، اجرای شیار لرزان، روشنایی نقطه ای و اجرای حفاظ میانی (جداکننده پلاستیکی) رفع شدند.

وی افزود: همچنین کار ۵۰ نقطه دیگر به شیوه تعمیر و مرمت و تعویض حفاظ کناری، ایمن سازی از طریق خاکریزی نقاط پرتگاهی و نصب گاردریل، لکه گیری موضعی و دیگر موارد انجام گرفت.

نصیری راد بیان کرد: هم اینک رفع هفت نقطه حادثه خیز پرهزینه دیربازده دیگر در دستور کار قرار گرفته و میانگین پیشرفت فیزیکی آن ها ۴۰ درصد است. 

چشم انداز توسعه زیرساخت های جاده ای

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰۰ طرح راهسازی در مناطق مختلف استان در دست اجراست.

عبدالمجید نژاد صفوی اظهار داشت: این طرح ها در قالب جاده های چهارخطه، راه های اصلی و جاده های های روستایی در کهگیلویه و بویراحمد در حال اجراست .

وی ساخت جاده گچساران باباکلان، بابامیدان،گچساران به بهبهان، تونل دیل را از جمله طرح های مهم راهسازی استان ذکر کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: ۲هزار ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سال گذشته برای تکمیل طرح های راهسازی استان هزینه شد.

وی بدون اشاره به میزان اعتبارات اختصاص یافته امسال برای طرح های راهسازی استان تصریح کرد: میزان اعتبارات تخصیص یافته به حوزه راهسازی کهگیلویه و بویراحمد امسال نسبت به پارسال ۱۵ درصد افزایش یافته است.

کهگیلویه و بویراحمد حدود ۶ هزار کیلومتر جاده ارتباطی اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد.

استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارای هشت شهرستان، ۱۷ بخش و یکهزار و ۶۷۰ روستای دارای سکنه در جنوب غربی ایران واقع شده است.

از مجموع حدود ۶ هزار کیلومتر راه موجود در این استان بیش از چهار هزار کیلومتر آن راه‌های روستایی است که بیش از ۵۰ درصد آن همچنان خاکی و شوسه است.

۸۱۴۳/۶۱۱۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =