آمریکا به دنبال پیمان دفاعی متقابل با رژیم صهیونیستی است

تهران- ایرنا- دونالد ترامپ روز شنبه گفت: واشنگتن در حال بررسی پیمان دفاعی متقابل بارژیم اسرائیل است.

رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری نوشت: من امروز (شنبه) با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تماس گرفتم تا در مورد احتمال پیشروی پیمان دفاعی متقابل میان ایالات متحده و اسرائیل گفت ,گو کنیم.

به نوشته ترامپ؛ پیمان دفاعی متقابل می تواند اتحاد میان دو طرف را تحکیم بخشد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در توییتی دیگر نوشت: من مشتاقانه منتظر هستم تا در دیدار خود با نتانیاهو در ماه جاری در سازمان ملل متحد و پس از برگزاری انتخابات اسرائیل، گفت و گوها در مورد پیمان دفاعی متقابل را ادامه دهم.

اسرائیلی‌ها سه‌شنبه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برای دومین بار در سال ۲۰۱۹ میلادی به پای صندوق‌های رأی می‌روند.

با این انتخابات، نتانیاهو به‌ دنبال کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان برای حزبش، لیکود و همچنین طولانی‌تر کردن دورۀ زمامداری خود به عنوان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است؛ قدرتی که بیش از ۱۰ سال است در اختیار دارد.

اگرچه وی که در اسرائیل معمولاً از او با عنوان «بی بی» یاد می‌شود، نخست‌وزیری با بیشترین دورۀ حکومت در اسرائیل است اما قدرتش در یکسال گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است. اتهامات فساد مالی و اداری، همچنین دست داشتن در تنش‌های سیاسی بویژه در موضوع خدمت نظام ارتدوکس‌ها آنهم در جامعه‌ای که در آن یهودیان ارتدوکس از قدرت زیادی برخوردارند، در کاهش نفوذ او بی‌تأثیر نبوده است.

حزب لیکود در نخستین انتخابات سال ۲۰۱۹ میلادی که در ماه آوریل (اردیبهشت) برگزار شد، تنها توانست ۲۶.۵ درصد آراء را از آن خود کند و نتانیاهو نیز با سرسخت‌ترین رقیب خود در دوران زمامداریش یعنی بنی گانتس، نامزد میانه‌رو و رئیس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل روبرو شد.

گانتس که از حمایت ائتلاف سیاسی «اتحاد آبی و سفید» برخوردار بود، توانست ۳۵ کرسی را در پارلمان اسرائیل از آن خود کند. این نتیجه باعث شد که «بی بی» نتواند اکثریت لازم را در پارلمان برای تشکیل یک دولت تک حزبی به دست آورد و پس از ماهها جنگ سیاسی نیز نتوانست نه یک دولت ائتلافی مطابق با سیاستهای باب میل اش به وجود آورد و نه در دولت، دست به اصلاحات مد نظر جامعه بزند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =