ایجاد مراکز جامع سلول‌های بنیادی در قطب‌های علوم پزشکی و پرورش ایده‌ها

تهران- ایرنا- راه‌اندازی مراکزی برای توسعه فعالیت صاحبان ایده در حوزه سلول‌های بنیادی در دانشگاه های بزرگ علوم پزشکی کشور را باید از اقدامات مناسب این حوزه دانست، مراکزی که در آنجا ایده‌ها بال و پر می‌گیرد و گام به گام به تجاری سازی نزدیک تر می‌شود.

به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور یکی از اقداماتی است که ستاد توسعه علوم و  فناوری‌های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای انجام آن در تلاش است.

 بر این اساس در ۱۰ قطب علوم پزشکی و در شهرهایی همچون تهران، تبریز، شیراز، اهواز، کرمان و زنجان این مراکز در حال راه اندازی است.

در این میان، مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از بزرگترین این مراکز است که آماده سازی زیرساخت های تجهیز و راه اندازی آن به سرعت در حال پیش روی است.

مراحل راه‌اندازی این مرکز با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه علوم پزشکی تهران و ستاد توسعه  علوم و فناوری های سلول‌های بنیادی آغاز شد.

امیر علی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه محمد علی صحراییان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن بازدید از مراحل آماده سازی این مرکز با دست اندرکاران شرکت های دانش بنیان مستقر به گفت و گو نشست.

وی در نشستی که پس از این بازدید با حضور مدیران شرکت های دانش بنیان برگزار شد، عنوان کرد: ساختار جدیدی در کشور در حال شکل گیری است که بر اساس آن حرکت به سمت ایجاد دانشگاه‌های نسل ۳ و ۴ آغاز شده است و در این صورت شاهد شکل‌گیری ارتباط واقعی میان صنعت و دانشگاه می‌شویم.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید براینکه، ایجاد مراکز جامع نیز حرکت به این سمت را تسریع می‌کند، افزود: ساختار آن‌ها به صورت یک مرکز تحقیقات یا پژوهشکده نیست.

به گفته وی، در این مراکز خدمات علمی و درمانی به کل کشور ارائه می‌شود و افراد نوآور، خلاق و بهترین تیم‌ها جمع می‌شوند تا فعالیت خود را توسعه دهند.

حمیدیه همچنین عنوان کرد: مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با حضور تیم‌ها، هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش بنیان پا می‌گیرد. همچنین با حضور یک شتابدهنده فعالیت ها با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. از اینرو این مرکز را باید یک فضای علمی متشکل از صاحبان ایده، اساتید و دانشجویان دانست.

بر اساس این گزارش، مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش، توانمندسازی، شتابدهی، رشد، مدیریت و راهبری ظرفیت های صاحبان ایده، فناوران، کارآفرینان را انجام می‌دهد.

این مرکز با دارا بودن شش آزمایشگاه تخصصی در سه حوزه تولید دانش و تربیت نیروی انسانی، گسترش فناوری‌های پیشرفته و توسعه خدمات بالینی فعالیت خود را توسعه می‌دهد.

شرکت‌های دانش بنیان نوپا با حضور در این فضا فرصت دارند تا محصولات خود را توسعه دهند و روند ورود آن به بازار را تسریع کنند.

استقرار شرکت‌های دانش بنیان و توسعه فعالیت‌هایشان، گام برداشتن در مسیر خودکفایی است. خودکفایی که به مدد فعالیت جوانان این سرزمین انجام می شود و به زودی همپای سایر کشورها از این مراکز محصولات نوین به بازار راه می یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha