قابلیت‌های تبریز با زبان هنر به جهانیان معرفی شود

تبریز - ایرنا - شهردار تبریز گفت: افتخارات، توانمندی‌ها و قابلیت‌های این کلانشهر باید با استفاده از زبان هنر به مردم دنیا معرفی شود.

به گزارش ایرنا، ایرج شهین باهر روز شنبه در اختتامیه کارگاه ساخت سردیس مفاخر ادبی آئینی تبریز و شعرای مکتب اهل بیت(ع)، با بیان اینکه شهرداری تبریز متولی اصلی موضوعات شهری بوده و وظایف خود را در مسائل مختلف انجام می دهد، افزود: تاریخ و گذشته تبریز باعث شده عنوان پایتخت تشیع برای این شهر انتخاب شود و اساس و پایه این موضوع مربوط به امروز نیست.

وی اظهار داشت: در طول تاریخ انسان‌های بزرگی در همین راستا با عشق و علاقه به اهل بیت فعالیت کرده‌اند و اگر عشق، علاقه و محبت نباشد، هنر خلق نمی‌شود.

شهردار تبریز گفت: هنری که در حوزه‌های مختلف خلق می‌شود، از درون هنرمند نشات می گیرد و این جوشش در قالب های مختلف هنری مانند شعر، نقاشی، مجسمه سازی و سایر هنرها بروز پیدا می‌کند.

شهین باهر، ادامه داد: برای ارج نهادن به هنر مداحان بزرگ و شهیر تبریزی برنامه ریزی برای گردآوری و انتشار مجموعه نفیس اشعار این مداحان به نام شهرداری تبریز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه باید در مسیر تجلی تبریز به عنوان پایتخت تشیع قدم برداریم، گفت: یکی از دلایل انتخاب تبریز به عنوان پایتخت تشیع و تفاوت این شهر با شهرهای دیگر وجود مداحان و شعرای علاقمند به اهل بیت(ع) است.

شهردار تبریز با بیان اینکه این شهر همواره آغازگر هر موضوعی بوده است، گفت: یکی از ویژگی‌های تبریز این است که هیچ گاه در برابر ظلم سر خم نکرده است و شاید برای همین رهبر معظم انقلاب فرموده اند: «تبریز زمان شناس است و مردم آن می دانند چه زمانی باید چه قدمی را بردارند.»

شهین باهر، ادامه داد: مردم تبریز و آذربایجان با درسی که از اباعبدالله الحسین (ع) گرفته اند، واقعه قیام ۲۹ بهمن را خلق کردند و در تمام اتفاقاتی که جامعه ایرانی را متحول ساخته، تبریزی ها در خط مقدم بودند.

وی خدمت به اهل بیت(ع) را هویت و شناسنامه تبریز دانست و گفت: با وجود اینکه توسعه‌های مختلف در کشور رخ می‌دهد موضوعات و فضاهای اجتماعی نه تنها رونق این عزاداری‌ها را کم نمی‌کند بلکه رونق این فضاها بیشتر می شود.

تبریز در ایام محرم امسال میزبان برگزاری کارگاه آموزشی ۵ روزه ساخت سردیس مفاخر و شعرای ادبیات آیینی بود که در آن  ۱۴ تن از هنرمندان مجسمه ساز، سردیس ۱۴تن از شعرا و مفاخر ادبیات آیینی اهل تبریز را ساختند. 

قرار است تندیس ۱۴ شاعر آئینی تبریز پس از مکان یابی در محل زندگی آنان، نصب شود. 

۸۰۲۳/۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =