۲۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۲
کد خبرنگار: 1307
کد خبر: 83474666
۰ نفر

برچسب‌ها

طاق‌گرا برای بازدید گردشگران آماده می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه اعلام کرد که اثر تاریخی طاق‌گرا مربوط به دوران قبل از اسلام برای بازدید گردشگران آماده می‌شود.

امید قادری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: طاق گرا یکی از آثار تاریخی پراهمیت استان کرمانشاه است که در گردنه پاتاق و در مسیر زائران کربلای معلا قرار دارد.
وی با بیان اینکه اکنون کار آماده سازی طاق گرا برای بازدید علاقه مندان در حال انجام است، گفت: در هفته های آینده کار آماده سازی طاق گرا برای بازدید مردم به اتمام خواهد رسید.
بنای طاق گرا مربوط به دوره ساسانیان است که در ۱۵ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در کنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده که فلات ایران را به بین‌النهرین ارتباط می‌داده ‌است.
در مورد زمان ساخت این بنا اختلاف نظرهایی وجود دارد برخی آن را به دوره اشکانی و برخی دیگر آن را به دوره ساسانی نسبت می‌دهند. اما آنطور که از مدارک باستانشناسی به دست آمده ظاهراً این بنا در اواخر دوره ساسانی و احتمالاً زمان حکومت خسرو دوم ساخته شده‌ است.
اگرچه تاکنون کارکرد واقعی این بنا مشخص نشده، اما برای آن کارکردهای متفاوتی از جمله «یادگار احداث راه کاروانرو»، «توقف گاه موکب شاهی»، «اریکه سلطنتی»، «پاسگاه مرزی» و «بنای یادبودی از پیروزی» ذکر کرده‌اند.
برای دیدن این اثر، حدود ۲۰۰ متر بعد از ایست بازرسی پاتاق وارد جاده فرعی در سمت چپ جاده اصلی شده و پس از طی مسافتی حدود ۵۰۰ متر می‌توان به محل مورد نظر رسید.
این اثر تاریخی آبان ماه ۹۶ در زلزله ۷.۴ ریشتری استان کرمانشاه نیز آسیب ندید.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده است که بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ اثر آن ثبت ملی شده است.
کتیبه داریوش هخامنشی در بیستون تنها اثر ثبت شده جهانی استان کرمانشاه است.
۸۰۶۶