مایه‌کوبی طیور خراسان شمالی به تعویق افتاد

بجنورد- ایرنا- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: اجرای طرح مایه‌کوبی ۴۰۰ هزار قطعه طیور روستایی استان علیه بیماری نیوکاسل به دلیل ضرورت انجام برخی هماهنگی ها برای اجرای مناسب آن، چند روز به تعویق افتاد.

حمید رمضانی روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح ملی مایه کوبی طیور بومی در روستاها، قرار بود از ۲۳ شهریور آغاز شود اما اجرای آن در این استان تا اواخر هفته جاری به اجرا درمی آید که به مدت ۱۰ روز کاری ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: این طرح واکسیناسیون، به شیوه آشامیدنی و با مشارکت بخش خصوصی اجرا می شود و هزینه ای برای مرغداران ندارد.  

رمضانی اظهار داشت: واکسیناسیون طیور بومی با اولویت روستاها دارای جمعیت بالای مرغ، مرغداران در اطراف مرغداری های صنعتی و روستاهای اطراف تالاب ها، آبگیرها و محل فرود پرندگان مهاجر انجام می شود.  

معاون فنی و سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه این نخستین مرحله از طرح ملی مایه کوبی طیور روستایی است و قرار است هر چهار ماه اجرایی شود گفت: سهم استان مایه کوبی ۴۰۰ هزار قطعه مرغ بومی در روستاها است و برآورد می شود جمعیت طیور در این مناطق، همین تعداد باشد.  

بر اساس این گزارش، پارسال ۵۰ هزار قطعه مرغ بومی در روستاهای استان علیه بیماری نیوکاسل مایه کوبی شده است.  

نیوکاسل، یک بیماری ویروسی و واگیردار است که به اشکال مختلف تنفسی، عصبی و گوارشی بروز می کند و برخی از سویه های این ویروس، می تواند تا ۱۰۰ درصد، تلفات داشته باشد.  

۷۱۸۵/ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =