۲۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۱
کد خبرنگار: 1335
کد خبر: 83474427
۰ نفر

برچسب‌ها

نگهداشت تولید در پارس جنوبی کلید خورد

 تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت برای نگهداشت تولید در پارس جنوبی در دست انجام است، گفت: در راهکار بلند مدت روی بلوک اطراف پارس جنوبی متمرکز شدیم که میدان بلال اولین آنها خواهد بود و بعد از آن به سراغ یلدا و غیره، خواهیم رفت.

«محمد مشکین فام» امروز (شبنه)، در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال با اشاره به اینکه توسعه ۲۹ فاز پارس جنوبی به علاوه یک (لایه نفتی) را انجام می‌دهیم، ادامه داد: این هدف در آینده نزدیک محقق می‌شود و برای ۲۵ سال آینده تامین مستمر ۷۵ درصد گاز مصرفی کشور از این میدان خواهد بود. 
وی با بیان اینکه اکنون بیش از ۷۵ درصد گاز کشور را تامین می‌کنیم، افزود: تا پایان سال، پنج سکوی باقی مانده را نصب می‌کنیم و عملا تمام بلوک‌ها به جز فاز ۱۱ تا پایان سال تکمیل خواهد شد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اظهارداشت: باید به فکر نگهداشت تولید باشیم البته تاکنون افت فشار نداشتیم اما پیش بینی می‌شود تا چهار سال آینده افت فشار در پارس جنوبی اتفاق رخ دهد.
مشکین فام تاکید کرد: برای حفظ تولید در پارس جنوبی دو راهکار پیش بینی شده که شامل راهکار بلندمدت و کوتاه مدت می‌شود.
به گفته مدیرعامل نفت و گاز پارس اسید کاری چاه‌های موجود، مشبک کاری چاه‌ها، تعمیر چاه‌ها، حفر ۶۰ حلقه چاه جدید در بلوک بندی موجود و لوله کشی بین سکوها و بین سکو و خشکی در کوتاه مدت باعث کاهش افت فشار خواهد شد.  
وی ادامه داد: توسعه بلوک‌های اطراف نیز در این مهم موثر است که در گام اول میدان گازی بلال در دستور کار است و سپس روی میادین دیگر مثل فرزاد و کیش متمرکز می‌شویم.  
مشکین فام با اشاره به ظرفیت ۲۷ میلیارد فوت مکعبی فراورش تاسیسات پارس جنوبی در روز، گفت: با احتساب ایران ال.ان.جی این طرفیت به ۲۹ میلیارد می‌رسد، بنابراین باید به فکر تامین خوراک این تاسیسات باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =