سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی کرمانشاه راه‌اندازی شد

کرمانشاه- ایرنا- مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه از راه‌اندازی سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی در استان خبر داد و گفت: این سامانه با هدف تسریع در خرید و فروش نهاده‌های دامی و تسهیل امور تولیدکننده‌ها و مصرف کننده‌های نهاده‌های دامی راه‌اندازی شده است.

نرگس عظیمی روز شنبه به ایرنا افزود: از این پس عرضه و فروش نهاده‌ها صرفا از طریق سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: با راه‌اندازی سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی ضروری است مصرف کنندگان نهاده‌ها در خصوص ثبت اطلاعات واحدهای تولیدی خود که شامل واحدهای پرورش طیور، دامداری‌ها، کارخانجات خوراک دام و طیور و آبزیان است، اقدام نمایند و خریدهای خود را از طریق سامانه بازارگاه انجام دهند.

وی اظهار داشت: در راستای راه‌اندازی سامانه بازارگاه (sps.bki.ir) رابطین شهرستانی به مدیریت‌های امور دام و طیور معاونت بهبود تولیدات دامی و مدیریت توسعه بازرگانی سازمان به منظور هماهنگی، اطلاع رسانی و راهنمایی ثبت‌نام تمام خریداران از طریق سامانه مذکور و بانک کشاورزی شعبه شهرستان معرفی می‌شوند.

عظیمی افزود: افرادی که تاکنون موفق به دریافت نام‌کاربری و رمز عبور از سامانه نشده اند برای ثبت اطلاعات مربوط به حساب بانکی و خرید نهاده‌های مورد نیاز از طریق سامانه مذکور به شعب بانک کشاورزی معرفی خواهند شد.

به گزارش ایرنا؛ در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

در استان کرمانشاه چهار میلیون و ۶۵۰ واحد دامی و بیش از یک هزار و ۳۳۳ واحد دامپروری صنعتی شامل ۷۰۰ واحد مرغداری گوشتی صنعتی، ۱۷۶ واحد گاوداری شیری، ۱۸۱ واحد پرواربندی گوساله و ۲۱۹ واحد پرواربندی بره فعال است. 

در این استان همچنین ۲۴ واحد مرغداری تخمگذار، ۱۳ واحد پرورش بوقلمون صنعتی، ۹ واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، ۲ واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شترمرغ و بیش از ۳۰۹ هزار کلنی زنبور عسل و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد. 

در استان کرمانشاه سالانه بیش از ۴۵۱ هزار تن انواع محصولات دامی شامل ۳۳۶ هزار تن شیرخام، ۳۶ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن گوشت طیور، ۱۱ هزار و ۱۰۰ تن تخم مرغ و چهار هزار و ۸۳ تن عسل تولید می شود. 
۳۰۳۳/۸۰۶۶