۲۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۱
کد خبرنگار: 1796
کد خبر: 83474014
۰ نفر

برچسب‌ها

منابع طبیعی قزوین با هشت تهدید عمده روبرو است

قزوین - ایرنا - استان قزوین در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری با هشت تهدید و مشکل عمده از جمله بهره‌برداری‌های بی‌رویه و غیرمجاز از مراتع روبرو است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بهره‌برداری بی‌رویه و غیرقانونی از مراتع، آتش‌سوزی‌های عمدی و غیرعمدی، تبدیل عرصه‌های منابع طبیعی به مسکونی و کشاورزی، نظام بهره‌برداری ناکارآمد در جنگل‌ها و مراتع، فقدان سرمایه‌گذاری در حوزه تقویت پوشش گیاهی، بی اطلاعی از مرتع‌داری نوین، نداشتن فرهنگ صحیح تفرج در عرصه‌های طبیعی و بی توجهی مردم به منابع طبیعی از عمده تهدیدات و مشکلات منابع طبیعی در استان قزوین به شمار می رود.

علی اکبر اسداللهی در توضیح علل این مشکلات اظهار داشت: فشار روزافزون برخی عوامل سودجو برای تغییر کاربری عرصه‌های طبیعی، بی‌اعتنایی و بی‌توجهی به منابع طبیعی و همچنین ویژگی‌های اقتصادی و اجتماعی امروزی سبب شده تا اساسا نگاه به محیط و طبیعت از دایره محیط زندگی ما خارج شود که لازم است و برای رفع این موضوع ضمن همکاری دستگاه‌های قضایی و اجرایی باید شاهد مشارکت مردم نیز باشیم.

وی راهکار مقابله با تهدیدات در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری را افزایش اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به توده‌های مردم عنوان کرد و گفت: اقدامات آموزشی، ترویجی و مشارکتی با تمرکز بر جوامع محلی می‌تواند ضمن آگاهی بخشی مردم نسبت به منابع طبیعی، زمینه و بسترهای لازم به منظور سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های آبخیزداری را تقویت کند.

اسداللهی به اجرای ده‌ها طرح آبخیزداری در یک سال گذشته برای استان قزوین اشاره کرد و گفت: در حوزه آبخیزداری هرگز به دنبال بهره‌برداری از آب نبوده و نخواهیم بود و هدف ما  امکان پیوند رودها و دفع خطرات سیل است تا بلکه بتوان تا توان بیشتری به احیای چشمه‌ها، قنات‌ها و آب‌های زیرزمینی پرداخت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین با بیان اینکه منابع  طبیعی میراث خدادادی و متعلق به نسل‌های آینده بشر نیز است، خاطرنشان کرد: از شهروندان درخواست‌ می‌کنیم که در صورت مشاهده هرگونه موارد تخریب محیط و عرصه‌های طبیعی مراتب را سریعا به یگان حفاظت منابع طبیعی گزارش کنند.

بیش از ۶۰ درصد مساحت استان قزوین را منابع طبیعی تشکیل می دهد.

منابع طبیعی استان قزوین شامل ۸۵۰ هزار هکتار مرتع، ۲۸ هزار هکتار جنگل و ۲۹ هزار هکتار بیابان تشکیل می‌دهد.

۹۹۲۵*۳۰۱۳

اخبار مرتبط