آتش سوزی جنگل‌های باغ شادی خاتم مهار شد

یزد - ایرنا - دبیر مدیریت بحران خاتم گفت: بر اثر بی‌احتیاطی عوامل انسانی عصر جمعه بیش از ۲ هزار مترمربع از جنگل‌های باغ شادی این شهرستان واقع در دهستان چاهک دچار آتش سوزی شده بود با حضور به موقع عوامل پیشگیری حریق مهار شد.

سعید برزگر عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آتش سوزی با توجه به وجود علف‌های خشک ناشی از افزایش دما در تابستان سال جاری می‌توانست برای جنگل‌های منطقه  خطرناک باشد، افزود: با حضور به موقع عوامل پیشگیری و نیروهای حاضر در منطقه، آتش سوزی مهار شد و ۲ هزار مترمربع از عرصه‌های جنگلی در آتش سوخت.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان و گردشگران باید نکات ایمنی را در زمانی که در جنگل حضور دارند رعایت کنند و پس از حضور در جنگل از روشن کردن آتش جدا خودداری کنند و با توجه به وجود پوشش گیاهی و علف‌های خشک امکان آتش سوزی در جنگل زیاد است.

جنگل‌های خاتم در جنوبی ترین نقطه استان یزد و در حد فاصل استان فارس با یزد قرار دارد، وی یکی از جاذبه‌های طبیعی برای صنعت گردشگری این شهرستان و تنها جنگل موجود استان یزد است.
جنگل‌های باغ شادی و باغ معدن، ۶۴ هزار هکتار وسعت دارد و در منطقه حفاظت شده آن گونه‌های مهم جانوری زندگی می‌کنند و زیستگاه گونه‌های در حال انقراض از جمله گوزن زرد، قوچ، میش، کل، بز و جبیر نیز است.
در سال ۱۳۸۴ مساحتی افزون بر ۱۱ هزار و ۶۶۰ هکتار از جنگل یادشده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت تا به پرورش گونه‌های  مختلف جانوری و پرندگان کمیاب بپردازد.
منطقه حفاظت شده باغ شادی بخشی از جنگل‌های نسبتاً انبوه ارتفاعات انتهایی سلسله جبال زاگرس است که از لحاظ گونه‌های شاخص درختی و تراکم ،تعداد و جوامع گیاهی آن با وضعیت موجود سایر نواحی زاگرس تفاوت قابل توجه و چشمگیری داشته و مانند نگین سبزی در دل بیابان‌های استان یزد می‌درخشد.
این منطقه به دلیل جاذبه‌های طبیعی و نیز به دلیل اینکه از مناطق تاریخی و سنتی گردشگری محلی و منطقه‌ است در تمام طول سال به خصوص ایام تعطیل و عیدنوروز میزبان تعداد کثیری از مردم محلی و شهرها و روستاهای اطراف مرکز استان و حتی استان‌های مجاور است که با هدف تفرج به این منطقه رو می‌آورند.
منطقه از نظر فون جانوری و فلور گیاهی، تفاوت‌های اساسی با سایر اکوسیستم‌های استان دارد به گونه‌ای که فون پستانداران منطقه به سمت گونه‌هایی همچون خرس قهوه ای، خدنگ، کاراکال، گراز و مانند آن و فون پرندگان نیز از گونه‌های بیابانی و دشت‌زی به سمت گونه‌های  درختی نظیر گنجشک سانان تغییر کرده است.
از دیگر پستانداران منطقه می‌توان به گوزن زرد ایرانی در اسارت اشاره کرد، موضوع رهاسازی آن در محدوده‌هایی از جنگل باغ شادی اجرا خواهد شد.
همچنین محدوده‌ای به وسعت ۲۰۰ هکتار در منطقه حفاظت شده جنگل باغ شادی، فنس کشی و در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۵ تعدادی گوزن زرد ایرانی از دشت نازساری به این مرکز انتقال یافت و در حال حاضر ۲۴ رأس گوزن زرد در محدوده ۱۳۰ و ۷۰ هکتاری از سایت یادشده زندگی می کنند.
هوبره از پرندگان بسیار زیبا و با شکوه مناطق بیابانی و بومی قسمت‌های دشتی و کم ارتفاع منطقه است که در دشت و مزرعه پایین دست باغ شادی در طول سال زیست می‌کند.
از بین خزندگان موجود در منطقه حفاظت شده باغ شادی هم اکنون ۹ گونه شناسایی شده که از این تعداد ۲ گونه سمی و یک گونه نیمه سمی و ۲ گونه غیرسمی گزارش شده است.

شهر هرات مرکز شهرستان خاتم در ۲۴۰کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

۷۵۳۴/ ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =