اعتراض آذربایجان به سفر نمایندگان پارلمان فرانسه به قره باغ

باکو  - ایرنا – وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در یادداشتی به سفر گروهی از نمایندگان پارلمان فرانسه به منطقه قره باغ کوهستانی اعتراض کرد .

به گزارش روز جمعه  واحد مطبوعاتی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان ، کاردار موقت سفارت فرانسه در باکو  به این وزارتخانه احضار شده و یادداشت  اعتراض دولت جمهوری آذربایجان در این زمینه به وی تسلیم شد.

  بنا به این گزارش ، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان سفر هیات پارلمانی فرانسه به منطقه قره باغ کوهستانی،  بدون هماهنگی با دولت باکو را غیر قانونی عنوان و اعلام کرد که این سفر ها مانعی برای تلاشهای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا که خود فرانسه نیز در این گروه حضور دارد ، ایجاد می کند.

  در یادداشت اعتراض وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان آمده است : این  چنین سفرهای غیر قانونی همچنین به جایگاه فرانسه بعنوان یکی از روسای گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ ، لطمه ای وارد می کند .

دولت باکو در این ارتباط خواستار موضع گیری قاطعانه دولت فرانسه برای جلوگیری از این چنین سفرهای غیر قانونی شد .

هیات پارلمانی هفت نفره فرانسه روز 10  سپتامبر ( 19 شهریور ماه ) جاری به منطقه قره باغ کوهستانی سفر کرده است .

  منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان دیگر این کشور در مجاورت این منطقه در جریان درگیریهای نظامی سالهای 1992 الی 1994 میلادی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان تحت کنترل ارامنه درآمد .

جمهوری آذربایجان هر گونه سفر اتباع خارجی بدون هماهنگی با  نهادهای رسمی این کشور به منطقه قره باغ کوهستانی را غیر قانونی می داند .

    در سال 1992 میلادی گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل مسالمت امیز مناقشه قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، تاسیس شد و آمریکا ، فرانسه و روسیه از سال 1997 میلادی ریاست مشترک در این گروه بر عهده دارند .

  تلاشهای این گروه میانجی برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ تا به حال نتیجه ای نداشته است .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =