شیراز، مرودشت و سپیدان در اولویت رسیدگی به تخلفات تصرف اراضی قرار دارند

شیراز - ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: اولویت ما در رسیدگی به تخلفات تصرف اراضی در شهرستان‌های شیراز، مرودشت و سپیدان است ، به دلیل ارزش بالای زمین، بیشترین تخلفات در زمینه تصرف اراضی در این شهرستان ها رخ می‌دهد.

محمد مهدی قاسمی در مراسم معرفی  فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر اقدامات بسیار خوبی در حوزه زمین و امور اراضی انجام شده، گفت: در استان فارس ۱۶ خودرو یگان گشت در سامانه ارتباط مردمی حفاظت اراضی کشاورزی ۱۳۱ فعالیت می‌کند.

 قاسمی افزود: اقدامات  خوبی در حوزه حفاظت از زمین از جمله کاداستر و الکترونیکی کردن فعالیت‌های مختلف صورت گرفته و ساماندهی این اطلاعات در قالب پوشه‌هایی با هدف سهول الوصول بودن در دستور کار است.

این مقام مسوول افزود: با توجه به ارزش زمین برای نسل‌های آینده در سطح ملی با برنامه‌ریزی مدون حفاظت و حراست این سرمایه ملی به طور جدی دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: در استان فارس به خصوص شهرستان شیراز، در طول چند دهه گذشته تعرضات به حوزه زمین به حدی بالا بوده که امروز مقابله با این مسئله خیلی سخت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه حفظ و حراست از زمین های کشاورزی در جهت تامین امنیت غذایی بر عهده ما است، افزود: ایجاد هر یک سانتی متر خاک ۵۰۰ سال زمان نیاز دارد.

به گفته وی با از بین رفتن هر سه هکتار زمین یک فرصت اشتغال از دست می رود  و به طور متوسط یک هکتار زمین کشاورزی که از انتفاع خارج می شود ، حدود ۷ تن محصولات کشاورزی نیز از بین می رود.

قاسمی با بیان اینکه خاک برخلاف آب تجدید پذیر نیست، یادآورشد: شاید بتوان آب را از سایر سرزمین‌ها، از خلیج فارس و دریای عمان انتقال داد و یا بارورکردن ابرها کمبود آب راجبران کرد ولی روشی جهت برگرداندن خاک به حالت اولیه وجود ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار کرد: متاسفانه در گذشته شهرها در مناطق جلگه ایی و آبرفت‌های بسیار خوب قرار گرفته که این امر تهدید بزرگی است، به طور نمونه باغ های قصردشت شیراز  دو هزار هکتار بوده که امروزه به ۶۰۰ هکتار رسیده و ما مجبوریم اقدامات بسیار سختگیرانه جهت حفظ این باغ ها پیش بگیریم.

در این مراسم "سرهنگ امیدعلی رستمی" به عنوان فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی استان فارس معرفی شد.

۹۸۷۳ /۶۱۱۳

اخبار مرتبط