۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۳
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83473752
۰ نفر

برچسب‌ها

فضای مجازی، سلامت روانی نوجوانان را تهدید می کند

تهران-ایرنا- نتایج بررسی جدید محققان نشان می‌دهد، سلامت روانی نوجوانانی که روزانه سه ساعت از وقت خود را در شبکه های اجتماعی سپری می‌کنند، در معرض خطر جدی قرار دارد.

به گزارش روز جمعه نشریه انگلیسی" دیلی میل"، محققان دریافته اند نوجوانانی که ساعت ها در فیس بوک، اینستاگرام و توئیتر زمان می گذرانند، بیشتر از دیگران در معرض احساس اضطراب، افسردگی و انزواطلبی قرار دارند.

براساس این بررسی، نوجوانانی که در شبکه های اجتماعی وقت خود را سپری می کنند، رفتارهای ضد اجتماعی بیشتری دارند و نسبت به همنوعانشان، خشن تر و پرخاشگرتر هستند.

تیم تحقیقات دانشگاه "جان هاپکینز" ایالت مریلند آمریکا بر این باور است، با وجود آن که نتایج تحقیقاتی بیانگر آن است که تأثیراتی که شبکه های اجتماعی بر سلامت روان نوجوانان ندارد نگران کننده است، اما پزشکان می توانند، با پیگیری ساعت هایی که دانش آموزان دبیرستانی در اینترنت سپری می کنند، علائم هشدار دهنده اولیه ناشی از مشکلات بهداشت روان در آن ها را رصد کنند.

با وجود آن که رسانه های اجتماعی به خاطر کمک به نوجوانان برای کسب مهارت های فنی و شکل گیری روابط انسانی، مورد تحسین قرار گرفته اند، اما این شبکه ها به خاطر تأثیراتی که در افزایش میزان خشونت نوجوانان و اتلاف وقت توسط آنها، کاهش میزان خواب این افراد و زمانی که آنان برای ورزش اختصاص می دهند، مورد انتقاد هستند.

در این پژوهش که از سوی دانشگاه هابکینز صورت گرفته است، ۶ هزار و ۶۰۰ نوجوان ۱۲ تا ۱۵ ساله آمریکایی بررسی شدند،  ابتدا از میزان ساعت هایی که این افراد در شبکه های اجتماعی سپری می کنند، پرسیده شد، سپس با استفاده از تکنولوژی " GAIN-SS " که اختلالات سلامت رفتاری را بررسی می کند، به مشکلات سلامت روانی این افراد پرداخته شد.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که نوجوانانی که روزانه بیش از سه ساعت را در شبکه های اجتماعی هستند، بیشتر از کسانی که از این شبکه ها استفاده نمی کنند، دچار نگرانی، افسردگی و تنهایی می شوند.

همچنین برپایه این پژوهش، سپری کردن ساعات طولانی در شبکه های اجتماعی، با رفتارهای بد مانند پرخاشگری و رفتارهای ضد اجتماعی ارتباط دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =