عراق توسعه طلبی جدید رژیم صهیونیستی را غیرقابل قبول دانست

بغداد - ایرنا - عراق توسعه طلبی جدید رژیم صهیونیستی در قالب اظهارات نتانیاهو در خصوص الحاق دره رود اردن در کرانه باختری به سایر سرزمین های اشغالی را غیرقابل قبول دانست.

وزارت امور خارجه عراق روز جمعه در بیانیه ای تاکید کرد: "عراق بطور قاطع سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص تصمیم برای الحاق دره رود اردن و شمال بحر المیت به کیان اشغالگر را رد می کند". 

بیانیه، توسعه طلبی جدید رژیم صهیونیستی را موجب خشم و غضب فراگیر در سطح جهان و کشورهای اسلامی و عربی دانسته است. 

وزارت امور خارجه عراق افزوده است: این اظهارات (نتانیاهو) از نظر ما یک تبلیغات انتخاباتی در عین حال خصمانه و در قالب سیاست توسعه طلبی نژادپرستانه و نظام مند است که بر سلب حقوق ملت فلسطین بنا شده است. 

بیانیه، تاکید کرد که این اقدام، یک اشغالگری خطرناک علیه فلسطین است و باعث تشدید درگیری در سراسر منطقه می شود و باید در سطح جهان و جهان عرب علیه آن اقدام صورت گیرد. 

عراق در این بیانیه بر ضرورت حمایت بین المللی از ملت فلسطین و سرزمین های فلسطینی در برابر سیاست های اعمال زور رژیم صهیونیستی به منظور جدا کردن دیگر مناطق و انضمام آن به خود تاکید کرده و خواستار تلاش جدی و عملی و مسوولانه در همه سطوح برای ایستادگی در جلوگیری از اقدامات توسعه طلبانه رژیم اشغالگر و نقض عمدی و مکرر قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل از جمله قطعنامه های 242 و 338  شورای امنیت سازمان ملل شده است. 

"بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز سه شنبه در وعده انتخاباتی خود موضوعی را افشا کرد که نشان می دهد، در پشت این تصمیم، نیت جدی رژیم اشغالگر اسرائیل برای جلوگیری از تشکیل کشور مستقل فلسطینی با کمک طرح تردید آمیز و موهوم "معامله قرن" وجود دارد.

نخست وزیر راست افراطی رژیم صهیونیستی که در ماه می (اردیبهشت ماه) موفق به تشکیل کابینه نشد و انتخابات پارلمانی این رژیم علی رغم میل وی به دور دوم کشیده و قرار است  در ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برگزار شود، شامگاه سه‌شنبه در کنفرانس مطبوعاتی با تکرار وعده انتخاباتی خود اعلام کرد که پس از انتخابات کنست (پارلمان اسرائیل) منطقه غور اردن و شمال بحر المیت را به اراضی اشغالی الحاق خواهد کرد. او گفت، ارتش اسرائیل در الغور اردن حضور دارد و دولت بعدی طرحی برای تقویت شهرک‌های اسراییلی (صهیونیست‌نشین) خواهد داشت.

وی همچنین تأکید کرد که به کنست طرحی را مبنی بر گسترش شهرک‌های صهیونیست نشین در منطقه غور اردن ارائه می‌کند، چرا که این منطقه به همراه شمال بحر المیت و بلندی‌های اشغالی جولان، کمربند امنیتی مهم برای اسرائیل در خاورمیانه محسوب می‌شوند.

نتانیاهو در سخنان خود همچنین به وضوح اذعان کرد که هیچ نیتی برای پذیرش مرزهای یک کشور فلسطینی مستقل ندارد و افشا کرد که رژیم صهیونیستی باید به مرزهای ثابتی دست یابد تا تضمین شود که کرانه باختری به منطقه‌ای مانند نوار غزه تبدیل نشود./ 

در نخستین واکنش به این سخنان، «سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق روز پنجشنبه تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای چپاول و دست‌اندازی به اراضی جدید عربی در کرانه باختری و غور اردن را محکوم کرده و مخالفت قاطعانه خود با این تلاش‌ها را بیان کرد.
رهبر جریان حکمت ملی عراق این تلاش‌ها را رویکردی در چارچوب گسترش اشغالگری‌ها در راستای نهادینه کردن سیاست تحمیل عمل انجام شده و بلعیدن اراضی بیشتر دانست.
وی از کشورهای اسلامی و عربی خواست تا در قبال آنچه رخ می‌دهد، سهل‌انگاری نکرده و موضعی یکپارچه‌ برای مخالفت با این تجاوزگری اتخاذ کنند.
سید عمار حکیم در پایان تاکید کرد: جامعه بین‌الملل اعم از شورای امنیت و دیگر نهادهای بین المللی این رفتارها را که خلاف عرف دیپلماتیک و میثاق‌های مورد اتفاق و تعهدات بین‌المللی است به شدت محکوم کنند. /

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =