امام جمعه بجنورد: مومن باید در هر شرایط به عهد خود وفادار باشد

بجنورد- ایرنا- نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد گفت: مومن باید در هر شرایط به عهد و پیمان خود وفادار باشد حتی اگر با غیرمسلمان عهد و پیمان داشته باشد و در مورد برجام هم تا آمریکا عهد و پیمان را نشکست ایران به برجام پایبند بود.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های نماز جمعه این هفته اظهار داشت: وفای به عهد و پیمان، وعده و وعید و قول و قرار نشان دهنده شخصیت و منش انسان و مورد تاکید دین است.

وی با بیان اینکه عاشوراییان، کربلاییان و ۷۲ شهیدی که در کنار امام حسین (ع) ماندند، مدافع دین و دین شناس بودند، افزود: برای یک مسلمان فقط دینداری کافی نیست بلکه یک مسلمان واقعی با توجه به تآکید قران و آموزه های دینی باید مدافع حق و دین شناس نیز باشد.

خطیب جمعه بجنورد در تشریح این ویژگی ها گفت: در شهدای کربلا که عالم را دگرگون کردند این ویژگی ها پررنگ بود و به دل مشکلات زدن، نترسیدن، از عهد و پیمان خود کنار نکشیدن و به قلب حقیقت رسیدن ویژگی های مدافعان حق و دین شناسان کربلا بود.

وی در بخش دیگری از خطبه های نماز عاشورا را نمایشگاه حمایت از محور حق توصیف کرد و افزود: آن هایی که با حق باور دارند از مال و جان خود هزینه می کنند و استقامت دارند و یاران امام حسین (ع) در کنار او بصیرت خود را بیشتر کردند.

امام جمعه بجنورد اظهار داشت: شهدای کربلا آن قدر عاشق بودند که حتی به درد و رنج ضربات شمشیر نیز توجه و این درد را احساس نمی کردند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با اشاره به ماجرای حضرت یوسف و زنان در باره مصر گفت: زنان چنان مجذوب یوسف پیامبر شدند که درد بریدن انگشتان خود را حس نکردند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی این گفته را که امام حسین (ع) به علت دعوت کوفیان از مکه خارج شد؛ درست ندانست و اظهار داشت: امام حسین (ع) از این جهت از مدینه به سمت مکه رفت و سپس از مکه خارج شد که حاضر نبود زیر بار بیعت با یزید برود چون یزید فاسق و فاسد بود و چنین فردی نمی توانست و نباید جای پیامبر را می گرفت.

وی اظهار داشت: البته مردم کوفه چندین هزاران نامه به امام حسین(ع) نوشتند و اینکه می گوییم مردم کوفه بی وفا بودند منظور از شیعیان این حضرت نیست بلکه آن هایی است که ترسیدند، پیمان شکستند و بعد از کشته شدن مسلم بن عقیل دیدند کاری نمی توانند انجام دهند نشستند و از یزید حمایت نکردند و اما به سمت حق نیز نرفتند.

وی با اشاره به اینکه باید نگاهی جامعه شناسانه به واقعه کربلا داشته باشیم، خاطرنشان کرد: حادثه عاشورا دارای سه عنصر خون، حماسه و پیام است و  پیام مهم واقعه عاشورا به واسطه حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) به دنیا مخابره شد اما امروز ما نیز باید پیام رسان اسلام ناب به عالم باشیم.

وی در ادامه با تقدیر از هیات های عزاداری خراسان شمالی برای تعظیم شعائر دهه نخست محرم افزود: نماز ظهر عاشورا باید با شکوه اقامه شود اما اقامه آن در چند نقطه مختلف موجب پراکندگی نماز گزاران می شود و چه خوب است در یک نقطه از شهر برپا شود تا شکوه آن جلوه‌گر باشد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی نبود تجمعی واحد و در خور شان برای عزاداری هیات های بجنورد را ازجمله مواردی ذکر کرد که باید به آن توجه شود و خاطرنشان کرد: رویدادهای مناسب و قابل‌توجهی همچون آیین همایش شیرخوارگان حسینی پس از انقلاب در ایام محرم ترویج‌ شده که مناسب است این مراسم و مراسم هایی مانند آن نیز در یک مرکز به‌صورت محوری انجام شود.

ب/۶۰۴۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =