۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۴
کد خبرنگار: 1018
کد خبر: 83473694
۰ نفر

برچسب‌ها

جای خالی پلیس راهور در مراسم ۱۳ محرم تفت

یزد- ایرنا- ۱۳ محرم امسال را هم همچون سال‌های گذشته عازم تفت شدیم؛ و این خصلت مردمان کویر است که در هر کجای ایران و جهان که باشند در ایام محرم، خود را به زادگاهشان می‌رسانند تا سهمی و اجری در سوگواری‌ها و عزاداری‌های سیدالشهدا(ع) داشته باشند.

وقتی وارد شهر تفت شدیم برای آنکه به ترافیک خیابان اصلی برخورد نکنیم به خیابان آن سوی رودخانه که طبق معمول همیشه خلوت‌تر بود رفتیم تا خودرو را در نزدیک ترین مکان به حسینیه امام (ره) متوقف و به جمع عزاداران بپیوندیم.

حدود ۵۰۰ متر مانده به حسینیه، خیابان قفل شد و خودروها در سه ردیف در هم می لولیدند و جالب توجه آنکه در آن سوی رودخانه خشک تفت که خیابان اصل محسوب می شود و باید شلوغی بیشتری بر آن حاکم باشد، خلوت و خودروها بدون هیچ مشکلی تردد می کردند!.

نیم ساعتی را مانند دیگر مردم در پشت ترافیک ماندیم تا بالاخره به روبروی حسینیه رسیدیم و تصمیم داشتیم به مامور راهنمایی و رانندگی گله کنیم که چرا باید در مراسم ۱۳ محرم که همیشه خلوت و ترافیک روانی بر آن حاکم بوده مردم تا این حد پشت ترافیک معطل شوند.

اما وقتی به محل مورد نظر رسیدیم مشاهده کردیم به جای ماموران راهنمایی و رانندگی یک مرد حدودا ۶۰ ساله با لباس شخصی در حال هدایت خودروها است! و دقیقا همین امر موجب ترافیک سنگین در این خیابان شده بود.

بخشی از خودروهایی که در پشت ترافیک مانده بودند هدفشان حسینیه نبود و قصد عزیمت به مکان‌های دیگر را داشتند اما بخش دیگری هم با هدف رسیدن به مراسم ۱۳ محرم در حسینیه امام تفت در حرکت بودند اما آن فردی که بجای ماموران، خودروها را هدایت می کرد بجای آنکه خودروهایی که از سمت یزد آمده بودند و هدفشان شرکت در مراسم تفت بود را به رودخانه هدایت کند جلوی رودخانه را گرفته و مانع ورود آنها به رودخانه میشد و همین موضوع موجب ترافیک سنگین در این مسیر شده بود.

وقتی هم به این فرد که قطعا نیت خیر داشته اما خارج از مسوولیت خود عمل کرده اعتراض کردیم از عملکرد خود دفاع کرد اما همان لحظه اجازه داد تا خودروها به سمت رودخانه حرکت کنند که همین امر موجب کاهش بار ترافیک و خلوت تر شدن خیابان شد، کاری که لازم بود خود ماموران راهور حضور داشته باشند و آن را به سرانجام برسانند.

در روز ۱۳ محرم، شاهد حضور ماموران انتظامی در حسینیه تفت و اطراف آن بودیم اما از ماموران پلیس راهور هیچ خبری نبود.

اما صبح روز عاشورا این داستان جور دیگری رقم خورده بود و خودروهایی که از یزد به سمت تفت در حرکت بودند در محل ورودی تفت و ابتدای جاده کمربندی دهبالا راه آنها سد و توسط ماموران به سمت جاده کمربندی هدایت می‌شدند.

اما این دسته از خودروها که اغلب آنها عازم حسینیه امام تفت بودند ۱۰۰ متر جلوتر، باز خیابان را دور زده و از یک مسیر فرعی مجددا وارد همین خیابان اصلی که توسط ماموران راهور مسدود شده بود میشدند و مسیر را طی می کردند؛ حالا اینکه بستن مسیر به میزان حدود ۱۰۰ متر چه بار ترافیکی را کاهش میداد و قرار بود چه اتفاقی بیفتد ما که نفهمیدیم! .

در روز عاشورا خیابان آن سوی رودخانه نیز از پل دهنو تا روبروی حسینیه امام مسدود شده بود که همین امر بار ترافیکی شدید را در خیابان اصلی موجب شده بود، بستن این خیابان برای نخستین بار در روز عاشورای تفت اتفاق می افتاد، خیابانی که خودروهای بسیاری در ۲ طرف آن پارک می‌کردند و می‌توانست بار ترافیکی خیابان اصلی را کاهش دهد.

تلاشهای ماموران انتظامی و پلیس راهور را ارج می نهیم و به آنها خسته نباشید می‌گوییم و امیدواریم در محرم سال‌ اینده، مدیریت بهتری بر ترافیک شهر تفت حاکم باشد.

آیین روز عاشورای تفت در فهرست آثار معنوی کشور  ثبت شده و همین امر موجب گردیده تا عزاداران حسینی از سراسر کشور عازم این شهر برای شرکت در مراسم عزاداری اباعبدالله حسین (ع) شوند که همین موضوع، بر بار ترافیکی شهر کوچکی چون تفت می افزاید.

۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =