۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۹
کد خبرنگار: 2964
کد خبر: 83473683
۰ نفر

برچسب‌ها

محور سخنان ائمه جمعه شهرهای ابرکوه، بهاباد و مهریز

یزد - ایرنا - عاشورا نماد عینی مقاومت اسلامی است، اسارت اهل بیت فصل دوم انقلاب کربلاست و دشمن‌ستیزی پیام امام حسین(ع) است از جمله محور سخنان ائمه جمعه شهرهای ابرکوه، بهاباد و مهریز است.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی امام جمعه شهر ابرکوه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته گفت: عاشورا نماد عینی مقاومت و ایستادگی در راه هدف حق، پایمردی و جانبازی در مسیر آرمان‌ها،آزادمردی ، اطاعت و دلدادگی به حضرت حق ،بصیرت و آگاهی است.

وی افزود: هدف عاشورا بیداری امت اسلام است تا به رهبر و حسین زمان خود لبیک بگویند و فریاد لبیک یاحسین سر دهند و با الهام از فرهنگ عاشورا درس مقاومت را در عرصه‌های میدانی مقابله با یزیدیان زمان فراگیرند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه خاطرنشان کرد: نمود عینی درس عاشورا،  حزب الله لبنان ، انصارالله یمن ، حشد الشعبی عراق ، دفاع وطنی سوریه ، فاطمیون،زینبیون و حیدریون افغانستان ، پاکستان و دیگر مدافعان حرم هستند.

وی افزود:  از این رو باید حسینیان در برابر جبهه کفرآلود یزید مسلکان به مصداق کل یوم عاشورا ، هر روزشان را عاشورا کنند.

حسینی ادامه داد: کربلا به عنوان آیینه تمام نمای ایمان و ایثار و جانبازی و از حق گذشتگی برای مانایی آیین آسمانی نبوی و مکتب راستین علوی و مجموعه دین و شریعت در جهت نیل به هدف ناب توحیدی و تسلیم ناپذیری در برابر جبهه باطل است.

امام جمعه ابرکوه اضافه کرد: باید حسینیان همواره آماده باشند و به مصداق کل ارض کربلا زمین را از لوث وجود یزیدیان زمانشان پاک کنند.

حسینی بیان کرد: ملت ایران با سربلندی افتخار دارد که با تبعیت از فرامین رهبری موفق شد، از عبرت‌های عاشورا در مراحل سیر استمرار انقلاب توانمندی و کارآمدی خود را به نمایش بگذارد.

وی تاکید کرد: ملت ایران درس ایثار و فداکاری، دینداری ، اخلاص و درس زمان شناسی و اقدام به هنگام ، درس بصیرت ، شجاعت، صبر و مقاومت در مقابل سختی‌ها ، آزادگی و حریّت ، درس محبت و عشق در کارنامه‌ خود ثبت کرده است.

امام جمعه ابرکوه ادامه داد: خبر پذیرش پیشنهاد فرانسه توسط آمریکا مبنی بر دادن خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران ظرف روزهای اخیر که در چارچوب ساز و کار موسوم به اینستکس مطرح شد تا ایران بتواند کالاهای غیرتحریمی خود را از جمله غذا و دارو و مواد اولیه تامین کند.

امام جمعه ابرکوه تصریح کرد: حدود یک سال و نیم این بحث مطرح است،هنوز راه‌اندازی نشده و این خط اعتباری سقف زمانی محدودی دارد یعنی احتمال دارد که آمریکا همین سقف زمانی محدود را نقض کند و دوباره خواهان مذاکره جدید شود.

وی افزود: در این خصوص نمی‌توان به وعده‌های آمریکا و اروپا که هر ۲ روی یک سکه و هم راستا در بحث تحریم هستند، اعتماد کرد، ثانیاً به فرموده رهبر معظم انقلاب مذاکره با آمریکا سمّ است و آمریکا می‌خواهد با قبول پیشنهاد فرانسه باب مذاکره را با ایران باز کند.

حسینی یادآور شد : در این خصوص روشن است که آمریکا سیاست تهدید و اروپا سیاست تطمیع ایران را در پیش گرفته‌اند و برای یک هدف در حرکت هستند و ایران باید سیاست مبتنی بر امتیاز نقد و بدون وعده را در پیش گیرد.

مرکز شهرستان ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهریزد قرار دارد

۷۵۴۰/ ۲۰۴۷

 بهاباد

امام جمعه مرکز شهرستان بهاباد از اسارت اهل بیت سیدالشهدا(ع) پس از واقعه دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری ، به عنوان فصل دوم انقلاب کربلا یاد کرد و گفت: گفتمان مقاومت با اتکاء به ارزش‌های اسلامی و الهام گرفته از فرهنگ عاشورایی است که در عرصه میدانی با ایثارگری و از خودگذشتگی مدافعان حرم و رزمندگان الهام گرفته از نهضت حسینی در قالب سازمان‌های مقاومت نظیر حزب الله لبنان، انصارالله یمن،حشدالشعبی عراق،دفاع وطنی سوریه،فاطمیون،زینبیون وحیدریون افغانستان و پاکستان تجلی یافته است ،

حجت الاسلام علی اکبر ابراهیمی بشکانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با سفارش نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و ترک محرمات و گناهان اظهار داشت: آنها توانستند در عین خنثی سازی توطئه‌های  دشمن، اقبال جهانیان به ویژه مسلمانان را به فرهنگ مقاومت وعاشورا جلب  کنند.

وی به تجلی ابعاد نهضت حسینی در جهان امروز اشاره کرد و گفت : فراگیری و گستردگی مراسم عاشورا در کشورهای مختلف که در سال‌های اخیر به اوج خود رسیده، بُعد جهانی و گستردگی نهضت حسینی را آشکارتر کرده است که عاشورا می‌تواند همه آزادیخواهان و عدالت طلبان دنیا را به هم پیوند دهد .

خطیب جمعه بهاباد با بیان اینکه تحولات دهه‌های اخیر به ویژه پس از انقلاب سبب شد، درس‌ها و عبرت‌های عاشورا کارآمدی خود را بیش از پیش نشان دهد، افزود : ایثار و فداکاری، دینداری، اخلاص، موقع شناسی، بصیرت، شجاعت، صبر و استقامت در مقابل سختی‌ها، آزادی و حریّت، قیام للَّه، محبّت و عشق و درس آمادگی برای پشتیبانی از حقّ و برپایی عدل از جمله مواردی است که در این کارآمدی تبلور یافته است .

رئیس شورای فرهنگ عمومی بهاباد با بیان اینکه زمین کربلا بر هر زمینی حتی زمین کعبه سیطره دارد، تصریح کرد: بعد از واقعه کربلا جریان معرفت به‌وجود آمد، جریانی که رمزش درک جایگاه ولایت است.

ابراهیمی بشکانی به تحولات اجتماعی زمان بنی‌امیه در حوادث عاشورا اشاره کرد و گفت : در زمان بنی‌امیه و بعد از شهادت اباعبدالله الحسین (ع ) جریان‌هایی به وجود آمد که بزرگترین آنها جریان مسجدسازی و جریان فرهنگی و تحولات اجتماعی در آن زمان بود .

وی تاکید کرد: امام حسین (ع) به مردم نشان داد که ظلم و ستمگری پایدار نیست. اگر مدرسه عاشورا نبود، یمن نمی‌توانست استقامت کند و برگ درخشان و زرینی خلق کند.

وی افزود : آمریکا و استکبار جهانی و متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند که نگاه ما به مستکبران برگرفته از نگاه امام حسین (ع) است.

وی در ادامه با قدردانی از حضور گسترده مردم و تلاش مبلغان و علما در ایام دهه نخست ماه محرم در راستای برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام حسین، بیان داشت: در طول این مدت فضای جامعه به نام وجود مقدس آن حضرت عطرآگین شد و هیئات مذهبی بسیار فعال بودند.

مرکز شهرستان ۲۰ هزار نفری بهاباد در فاصله ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قراردارد.

۹۸۷۷/ ۲۰۴۷

 مهریز

امام جمعه  مهریز گفت: دشمن‌ستیزی و ایستادگی در مقابل دشمنان اسلام را باید اساسی‌ترین درس قیام امام‌حسین (ع) و حادثه عظیم کربلا بدانیم.

حجت الاسلام عبدالرضا محی‌الدینی در خطبه‌های نمازجمعه افزود: شیعه و عزادار واقعی امام‌حسین کسی است که در زندگی راه شهدای کربلا را دنبال کند.

وی ادامه داد: باید شور حسینی با فرهنگ‌سازی و فعالیت‌های گسترده تبلیغی و رسانه‌ای به شعور حسینی و پی بردن به عمق حادثه عاشورا ختم شود.

خطیب جمعه مهریز به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و بیان داشت: سومین امام‌ شیعیان جهان فلسفه اصلی قیام خود را اجرای این واجب الهی ذکر کردند.

محی الدینی گفت: باید برای گسترش آن فعالیت‌های مناسبی در بین مردم و نسل جوان انجام و افزایش یابد، در صورت محقق شدن آن از بسیاری ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی جلوگیری می‌شود.

وی از حضور مردم در عزاداری‌های محرم قدردانی کرد و گفت: باید روحیه معنوی و دینداری همواره در بین مردم حفظ شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۱/ ۲۰۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =