۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۳
کد خبرنگار: 2092
کد خبر: 83473652
۰ نفر

برچسب‌ها

امام‌جمعه شاهرود: عاشورا دلیل ایستادگی در برابر ستم است

شاهرود- ایرنا- امام‌جمعه شاهرود گفت: عاشورا راه ایستادگی در برابر ستمکاران را به مردم ایران و مستضعفان جهان نشان داده است.

حجت‌الاسلام عباس امینی در خطبه های این هفته که در حسینیه اعظم مدرسه قلعه این شهر برگزار شد، افزود: امروزه موضوع قیام عاشورا از حوزه شیعه و مسلمانان خارج شده و تجلی جهانی پیدا کرده است.

  وی به برگزاری آیین های عزاداری در نقاط مختلف جهان اشاره کرد و گفت: برخی از دولت های دست نشانده نیز عزاداری سیدالشهداء(ع) را ممنوع کرده و حتی تعدادی از عزاداران را شهید کردند.

  حجت الاسلام امینی افزود: آن ها که مخالف برگزاری آیین های محرم هستند از تاریخ عبرت بگیرند، باید بدانند قبل از آن ها نیز برخی سلاطین به این کار مبادرت کردند، اما امروز از آن ها نام و نشانی نمانده در حالی که نام امام حسین(ع) هر روز پرآوازه تر می شود.

  وی برخی شاخصه‌های قیام عاشورا که الگوی آزادگان شده را برشمرد و گفت: شهامت و ایستادگی در برابر ستم ، از خودگذشتگی برای هدف والا، صبر و ایستادگی و مقابله با جهالت از ویژگی های قیام اباعبدالله (ع) است.

  امینی الهام بخشی به نهضت های تاریخ پس از این قیام را از دیگر ویژگی ها خواند و گفت: حرکت ؛ اقدام و آزادگی از دیگر ویژگی های قیام عاشوراست، فرهنگ عاشورا در زندگی روزانه مردم نیز تاثیرگذار است.

  خطیب جمعه شاهرود به برداشتن گام سوم از برنامه کاهش تعهدات کشورمان در برجام هم اشاره کرد و گفت: طرف مذاکره دیپلمات‌های ایران در شرایط کنونی اروپایی هستند، آن ها ثابت کرده اند دنباله رو آمریکا هستند ، بنابر این نباید توقع اجرای تعهدات از سوی آن ها را داشته باشیم.

وی افزود: راه اصلی مردم ایران برای مقابله با تحریم ها پیروی از فرهنگ عاشوراست،مردم و مسئولان در این جنگ اقتصادی باید وظایف خود را بطور کامل انجام دهند، در این جنگ بدعمل کردن و سوء مدیریت گام برداشتن در نقشه دشمنان است.

  حجت الاسلام امینی به تشریح اهداف آمریکا و همپیمان‌هایش در تحریم ها هم اشاره کرد و گفت: تغییر سیاست های منطقه‌ای و جهانی ، راکد کردن پیشرفت های علمی ، ایجاد شکاف اجتماعی و جنگ روانی ، دست کشیدن از قدرت بازدارندگی موشکی ، تشویق به مهاجرت و فرار مغزها از آن جمله هستند، که به هیچ یک از این اهداف نرسیدند.

وی به موضوع مذاکره آمریکا و طالبان هم اشاره کرد و گفت: آمریکا با سرنوشت ملت ها بازی می کند، آن ها گروه های تروریستی مانند طالبان، داعش و القاعده را درست کردند، ملت و دولت افغانستان باید بدانند دولت آمریکا برای هیچ ملتی دلسوزی نمی کند.

۷۳۵۸/۶۱۶۷

اخبار مرتبط