امام جمعه سنندج: آزادگان جهان در برابر زورگویی ستمگران بایستند

سنندج - ایرنا - امام جمعه سنندج گفت: انسان های مومن و آزاده باید در برابر تبعیض، چپاول، تجاوز و زورگویی ستمگران از جمله استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی قیام و از مظلومان دفاع کنند.

ماموستا عبدالرحمن خدایی در خطبه های نماز جمعه این هفته سنندج اظهار داشت: طبق دستور قرآن و شریعت همه باید در مقابل ظلم و زورگویی ظالمان بایستند و در دفاع از مظلوم کوتاهی نکرده و پاسدار حق ملت‌های ضعیف و ستمدیده باشند.

وی با بیان اینکه ماه محرم ماه ایثار، شهادت و امر به معروف و نهی از منکر است، اضافه کرد: امام حسین(ع) برای تعلیم درس ایثار و آزادگی به انسان ها، در برابر یزید ایستاد و جان خود را در راه اشاعه فریضه امر به معروف و نهی از منکر فدا کرد.

امام جمعه سنندج از شهادت مظلومانه امام حسین(ع) و یارانش به عنوان یک درد بزرگ برای جهان اسلام نام برد و یادآور شد: روح و سرشت فرزند پیامبر(ص) سرشار از آزادگی، اخلاق و پایبندی به آموزه های دینی بود، پس نیاز است همه آن حضرت را الگوی خود در زندگی قرار دهیم.

ماموستا خدایی به فرموده امام خمینی(ره) مبنی بر واجب بودن مقاومت مسلمانان در برابر ظلم دشمنان به عنوان یک وظیفه شرعی اشاره کرد و گفت: این مهم با اتحاد و یکدستی جامعه اسلامی میسر بوده و اجتناب از تفرقه و تشتت ضروری است.

وی در بخش دیگری از خطبه ها با بیان اینکه شرکت مسلمانان در نماز جمعه واجب است، افزود: اگر انسان مسلمان سه جمعه مکرر بدون عذر موجه در نماز جمعه شرکت نکند، از فرمان الهی سرپیچی و از دین اسلامی نیز فاصله گرفته است.

خطیب جمعه سنندج بر لزوم توجه به توبه برای بازگشت از گناهان تاکید کرد و اظهار داشت: ترک محرمات، انجام کارهای پسندیده، دوری از اخلاق ناشایست و پیروی از دستورات خداوند و پیامبر(ص) ضامن سعادت دنیوی و اخروی است.

مسجد جامع سنندج که به مسجد دارالاحسان نیز شناخته می شود، یکی از بناهای مذهبی مهم دوره قاجاریه در این شهر است که بر اساس کتیبه‌ های موجود در سال ۱۲۲۷ هجری قمری توسط امان الله خان اردلان والی کردستان ساخته شده است. 

این مسجد که در ضلع شمالی خیابان امام سنندج و در بافت قدیم شهر قرار دارد، از لحاظ زیبایی و استحکام، کاشی کاری و خطوطی که بر سنگ های مرمر مشاهده می شود بسیار جالب و قابل توجه است.
۷۳۵۵ / ۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =