۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۶
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83473609
۰ نفر

برچسب‌ها

اسنودن بار دیگر خواستار بازگشت به آمریکا شد

مسکو - ایرنا - ادوارد اسنودن افشاگر کنونی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که به روسیه پناهنده شده است، بار دیگر از تمایل خود برای بازگشت به کشورش و برگزاری دادگاه عادلانه برای وی سخن گفت.

به گزارش روز جمعه ایرنا، وی در گفت وگو با رادیوی اجتماعی ملی آمریکا که توسط خبرگزاری تاس بازنشر شده است، با بیان این مطلب افزود: تنها در صورتی می‌توانم به آمریکا بازگردم که بتوانم به رسیدگی منصفانه به پرونده خود در دادگاه های کشورم امیدوار باشم.
وی ادامه داد: نمی تواند رسیدگی قضایی به این پرونده منصفانه باشد اگر هیات منصفه نتواند نیت وی در انتشار مدارک را ارزیابی کند.
اسنودن که سال ۲۰۱۳ از محل کار خود در مرکزی متعلق به اداره امنیت ملی آمریکا در هاوایی به هنگ کنگ گریخت، هزاران مدرک طبقه بندی شده جاسوسی و امنیتی این کشور را در اختیار روزنامه نگاران قرار داد.
وی پس از ابطال گذرنامه‌اش از سوی آمریکا به روسیه رفت و با کسب پناهندگی موقت در این کشور زندگی می کند.
مقام‌های آمریکایی از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری سابق این کشور بارها از روسیه خواستند تا او را برای محاکمه به اتهام خیانت به آمریکا تحویل دهند اما روسیه از این اقدام سرباز زد.

اسنودن در ادامه مصاحبه خود گفت: اگر به آمریکا بازگردم و هیات منصفه ناعادلانه در خصوص من رای دهد، پیام نادرستی به سایرین خواهد بود که اقدامات نادرست مقام های آمریکا را برملا می کنند، هیچکس افشاگری را متوقف نکرده است زیرا نتیجه خوبی در انتظار آن است.

پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا این را نیز گفت که در طول اقامت در روسیه، سازمان های اطلاعاتی این کشور به وی پیشنهاد همکاری دادند اما وی این پیشنهادها را رد کرده است چرا که در غیر اینصورت اکنون در کاخ زندگی می کرد و در رژه میدان سرخ مسکو نیز دیده می شد.

اسنودن خاطرنشان کرد که هیچ چیزی برای ارایه به سازمان های اطلاعاتی روسیه ندارد.

وی ادامه داد: وضعیت به گونه است که من بطور کامل از دسترسی به اسناد محرمانه‌ای که پیش از ترک هنگ کنگ در اختیار خبرنگاران قرار دادم محروم شدم زیرا نمی دانستم پس از آن چه خواهد شد.
اسنودن خاطرنشان کرد که از ۲۷ کشور جهان از جمله آلمان و لهستان درخواست پناهندگی کرده است. در همه این کشورها به غیر از روسیه از اقدامات متقابل آمریکا ترسیدند.
وی گفت که سکونت در روسیه انتخاب وی نبوده است حال آنکه مردم آمریکا این را از یاد می برند.
ادوارد اسنودن سه سال پیش گفته بود که از پناهندگی در روسیه خسته شده و می خواهد در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کند.
روزنامه نوویه ایزوستیا اسفند ماه سال ۹۵ به نقل از اسنودن نوشت که وی هیچ ارتباط و علاقه ای به روسیه ندارد و می خواهد این کشور را ترک کند.
این روزنامه به نقل از پیمانکار سابق سیا افزود: تمامی برنامه‌ها و ارتباط‌های کاری من با افراد دیگر به زبان انگلیسی است و فقط در روسیه می‌خوابم.
وی با تاکید بر اینکه همیشه با آمریکایی ها ارتباط دارد و آینده خود را در یک کشور انگلیسی زبان می‌بیند از نظام آزادی‌ها و حقوق بشر در روسیه انتقاد کرد.
اسنودن ادعا کرد که دولت روسیه در رویکردی زیان بار برای این کشور غالبا حقوق اجتماعی افراد را نقض می‌کند.
وی گفت: من نمی‌توانم روند کنونی نقض حقوق افراد در روسیه را اصلاح کنم، چرا که اگر چنین توانی داشتم برای بهبود اوضاع در آمریکا اقدام می کردم، زیرا به کشور خودم تعلق دارم و وفادارم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =