داووداوغلو از حزب عدالت و توسعه کناره گیری کرد

تهران-ایرنا- خبرگزاری آناتولی روز جمعه گزارش داد: "احمد داوود اوغلو" نخست‌وزیر پیشین ترکیه از حزب "عدالت و توسعه" ، استعفا کرد.

داووداوغلو سیاستمدار کهنه کاری است که در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ ابتدا سمت وزیر امورخارجه ترکیه را برعهده داشت و پس از آن در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ نخست وزیر و متحد اصلی "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه بود.

خبر استعفای اووغلو از حزب عدالت و توسعه، چند ماه پس از آن صورت می گیرد که برخی رسانه‌های ترکیه ای از تشکیل یک حزب جدید به عنوان رقیب حزب سابقشان خبر دادند.

تیرماه گذشته بود که رسانه‌­های ترکیه اعلام کردند؛ داووداوغلو به همراه "عبدالله گل" رئیس جمهوری پیشین و "علی باباجان" وزیر اقتصاد اسبق و معاون نخست وزیر سابق ترکیه و برخی اعضای حزب عدالت و توسعه تلاش می کنند تا در مخالفت با سیاست های اردوغان و حزب عدالت و توسعه یک حزب جدید تأسیس کنند.

سه شنبه همین هفته بود که یک مقام ترکیه ای به خبرگزاری رویترز گفته بود که حزب عدالت و توسعه به دنبال اخراج داوود اوغلو" نخست وزیر پیشین و سه نماینده مجلس از این حزب است.

روزنامه راستگرای "حریت" ترکیه اعلام کرد؛ ریاست این حزب تازه تأسیس را که احتمالاً در فصل پاییز اعلام موجودیت می کند، "علی باباجان" وزیر پیشین اقتصاد ترکیه بر عهده بگیرد.

باباجان که ابتدای ماه ژوئیه  (تیر/ مرداد) از حزب عدالت و توسعه جدا شد، سال‌ها از نزدیکان اردوغان به شمار می رفت و رئیس‌جمهوری ترکیه در سال ۲۰۰۹ او را با اختیارات ویژه به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر هماهنگ کننده سیاست های اقتصادی ترکیه منصوب کرده بود.

به نظر می‌رسد با جدی شدن ایجاد یک جریان سیاسی جدید منشعب از دل حزب «آک»، این جریان سیاسی با رویکردی میانه می‌تواند به چالشی بزرگ برای حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان تبدیل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =