۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۲
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83473587
۰ نفر

برچسب‌ها

نماینده مجلس اردن: صلح با اسراییل در آستانه فروپاشی است

تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون امور خارجه مجلس اردن با بیان اینکه وعده انتخاباتی "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسراییل برای الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی شبیه وعده ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس است، افزود: صلح با اسراییل در آستانه فروپاشی قرار دارد.

"نضال الطعانی" امروز (جمعه) در گفت وگو با خبرگزاری "اسپوتنیک" روسیه گفت: اظهارات نتانیاهو در چارچوب اقدامات تحریک‌آمیز مستمر وی در منطقه صورت می گیرد و این کار نقض آشکار قوانین و معاهدات بین‌المللی است.

وی افزود: نتانیاهو تلاش می کند، با کشاندن بحران های داخل اسراییل به کشورهای همجوار، کشورهای عربی را تحریک کند.

این نماینده مجلس اردن ادامه داد: این اقدام اسراییل یا بصورت مسلحانه و حمله پهپادی (مانند لبنان) و یا با اقدامات تحرک آمیز  نظیر الحاق غور اردن به اسراییل انجام می شود، اما تمامی این اقدامات نقض آشکار قوانین و کنوانسیون های بین المللی است.

الطعانی در پاسخ به این سووال که اگر نتانیاهو، وعده خود را عملی کند، اردن چه پاسخی به این کار خواهد داد، افزود: در اینصورت، معاهده صلح دو طرف در معرض فروپاشی قرار خواهد گرفت و در صورتی که این اقدام، خطری برای حقوق مردم فلسطین و اردن ایجاد کند، امان از این معاهده خارج می شود.

وی در پاسخ به این سووال که چرا با وجود درخواست‌های مکرر نمایندگان مجلس اردن برای قطع روابط با اسراییل، دولت امان اقدامی انجام نداده، گفت: نظر نمایندگان با اینکه دیدگاه سیاسی به موضوع داشته باشید، متفاوت است، اردن نقش سیاسی خود  را ایفا می‌کند و قطع روابط با اسراییل نیز ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم برادران فلسطینی را تحت الشعاع قرار دهد، اما اگر منفعت عمومی بر قطع روابط با تل آویو و خروج از معاهده صلح باشد اولین کسانی خواهیم بود که این کار را می کنیم.

نتانیاهو روز سه ‌شنبه (۱۹ شهریور) اعلام کرد، در صورت پیروزی در انتخابات آینده کنست (پارلمان) قصد دارد بخش‌هایی از کرانه باختری شامل "غور اردن" و شمال "بحرالمیت" را به اراضی اشغالی ملحق کند.

بدنبال شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه، قرار است انتخابات کنست ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور ماه) برگزار شود.

این سخنان در حالی مطرح می شود که نتانیاهو پیش از انتخابات شکست خورده ۲۰ فروردین‌ ماه نیز وعده الحاق بخشی از کرانه باختری به سرزمین اشغالی را داده بود.

بسیاری از سازمان های بین المللی و کشورها و شخصیت ها از جمله اتحادیه اروپا، سازمان همکاری اسلامی، سوریه، قطر، ترکیه، اردن علیه اظهارات نتانیاهو هشدار داده و "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان با اشاره به اینکه تصمیمات نخست وزیر اسراییل بر خلاف قوانین بین المللی است، تأکید کرد، در صورت عملی شدن این طرح، تشکیلات خودگردان تمامی توافقات خود با تل آویو را لغو خواهد کرد.

رئیس کمیسیون امور خارجه مجلس اردن درباره از سرگیری روابط کشورش با سوریه هم این اقدام را ضروری دانست و گفت: از سرگیری روابط با دمشق برای ما جنبه راهبردی دارد و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب ضروری است.

وی افزود: باید روابط دمشق و امان به پیش از سال ۲۰۱۱ (آغاز جنگ داخلی سوریه) باز گردد و ما از روز اول این درگیری ها اعلام کردیم که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

الطعانی در خصوص ضرورت بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هم گفت: دمشق ستون اصلی برای اقدامات مشترک کشورهای عربی است و طبیعی است که خواهان بازگشت آن باشیم زیرا از اعضای مؤسس آن بوده و دولت اردن از لغو تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه حمایت می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =