گردشگردان عربستانی، قبرس را جایگزین ترکیه  می کنند

تهران-ایرنا- تنش های اخیر در روابط آنکارا و ریاض موجب شده است، دولت عربستان برای جلوگیری از سفر شهروندانش به ترکیه و محروم کردن آنکارا از درآمد گردشگری اتباع سعودی، قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) را جایگزین آن کند.

"بندر المهنا" مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی" ناس" سعودی روز جمعه به روزنامه "عکاظ" این کشور گفت، این شرکت راه اندازی خط مستقیم پرواز از عربستان به شهر لارنکا در بخش جنوبی قبرس به عنوان یک مقصد گردشگری جدید را بررسی می کند.

المهنا با بیان اینکه این سفر احتمالا از ماه می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) آغاز شود، افزود: یک تیم متخصص بزودی به قبرس می روند تا سازوکارهای همکاری میان دو طرف و نیز تسهیل سفر عربستانی های مشتاق برای سفر به این جزیره انجام شود.

اظهارات این مدیر شرکت هواپیمایی عربستان پس از بازگشایی روز گذشته سفارت سعودی در قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) و سفر "ابراهیم العساف" به این منطقه صورت می گیرد.

تلاش عربستان برای راه اندازی خط مستقیم پروازی با قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) همزمان با آن صورت می گیرد که کمپین هایی در عربستان برای جایگزینی قبرس به جای ترکیه برای سفر به راه افتاده است.

روابط عربستان و ترکیه به دنبال حمایت همه جانبه آنکارا از قطر در موضوع تحریم دوحه از سوی ریاض و متحدانش در ژوئن 2017 (خرداد 96)، حمایت مالی دولت ریاض از نیروهای دمکراتیک در شمال سوریه در مرز با ترکیه و کشته شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی در استانبول رو به سردی گذاشته است.

روز چهارشنبه(۲۰ شهریور) نیز، در اقدامی بی سابقه که خشم ترکیه را برانگیخت، "ابراهیم العساف" به عنوان نخستین وزیر امورخارجه عربستان به قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) سفر کرد.

العساف در قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) صراحتا اعلام کرد که کشورش از حاکمیت این جزیره حمایت می کند، اقدامی که،تحلیلگران از آن به جانبداری سعودی از قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) در برابر ترکیه تعبیر می کنند.

"خالد بن محمد الشریف" دیروز پنجشنبه به عنوان سفیر سعودی در قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین)  استوارنامه اش را تقدیم " 'نیکوس اناستاسیادیس رئیس جمهوری این کشور کرد.

بدنبال سفر وزیر امورخارجه عربستان به قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) و افتتاح سفارت سعودی در نیکوزیا، "یاسین اوکتای" مشاور "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه گفت: سفر العساف به قبرس جنوبی با پیوندهای دوستی منافات دارد.

وی در این باره افزود: سفر به قبرس، شایسته عربستان نیست، کشوری که ما از آن انتظار داریم، مواضع عاقلانه تری را درپیش گیرد، چرا که ترکیه دشمن سعودی ها نیست.

اوکتای با درخواست از عربستان سعودی برای آن که بدنبال احقاق حقوق مسلمانان باشد، افزود: این موضوع را ما در سیاست خارجی دولت ریاض نمی بینیم.

"علی باکر" پژوهشگر و تحلیلگر مسائل سیاسی در مورد اقدام اخیر عربستان در توسعه روابط با قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) هم گفت: شاید این موضوع برای آن صورت گیرد که ریاض می خواهد پرونده جمال خاشقچی (از سوی ترکیه) بسته شود.

باکر افزود: عربستان می خواهد، دوباره پرونده خاشقچی سرباز نکند، هرچند طرف ترکیه ای این اقدام ریاض را تحریک آمیز می داند.

هرچند که مقام های رسمی عربستان سفر العساف به قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) را بی ارتباط با ترکیه معرفی کردند، اما رسانه های آن کشور از این دیدار به عنوان "سیلی به ترکیه" یاد کردند.

قبرس در سال ۱۹۷۴ میلادی پس از ورود ارتش ترکیه به بخش شمالی آن، عملاً به دو بخش یونانی نشین و ترک نشین تقسیم شد و از آن زمان تاکنون تمام تلاش های سازمان ملل متحد برای حل این مساله و وحدت مجدد دو بخش جزیره قبرس با شکست مواجه شده است.

قبرس جنوبی از طرف سازمان ملل متحد به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته می شود و عضو اتحادیه اروپا و واحد پولی این اتحادیه (یورو) است، اما بخش شمالی آن تنها توسط ترکیه به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =