۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۱
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83473544
۰ نفر

پروندهٔ خبری

بازگشت شکنجه‌گر زندان خیام به لبنان

بیروت - ایرنا - «عامر الیاس الفاخوری» فرمانده نظامی زندان مخوف و مشهور «خیام» در زمان اشغالگری رژیم صهیونیستی در لبنان، به این کشور بازگشت.

به گزارش منابع لبنانی، الفاخوری دو روز پیش از طریق فرودگاه رفیق حریری وارد بیروت شد.

پلیس فرودگاه بیروت در بدو ورود الفاخوری با گذرنامه آمریکایی، متوجه می شود وی تحت تعقیب است اما پس از بررسی مشخص می شود، دستور توقیف او لغو شده و علاوه بر آن احکام توقیف غیر قضایی صادره از سوی ارتش نیز پس گرفته شده است.

این در حالیست که حکم الفاخوری ۱۵ سال زندان با اعمال شاقه بود.

در این شرایط پلیس فرودگاه بیروت نتوانست بدون حکم قضایی مانع ورود الفاخوری شود.
الفاخوری به همراه «جان الحمصی» رئیس دستگاه امنیت و تحقیق زندان خیام در زمان اشغالگری رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان،  با دستور مستقیم صهیونیست‎ها مسوول شکنجه لبنانی‎ها بودند.
الفاخوری لبنانی الاصل و 56 ساله است و تابعیت آمریکایی دارد و در سال ۱۹۹۸ زمانی که با مقامات رژیم صهیونیستی اختلاف پیدا کرد، به آمریکا رفت.
خبر بازگشت الفاخوری به بیروت در حالیست که رسانه های لبنانی با این سووال که چه کسی احکام توقیف او را لغو کرده است، او را به علت زندانی و شکنجه صدها نفر مستحق مجازات می دانند و علاوه بر این جمعی از خانواده‎های شهدا و اسرای زندان خیام لبنان با تجمع مقابل وزارت دادگستری این کشور، ضمن اعتراض به بازگشت الفاخوری، بازداشت وی را خواستار هستند.

خانواده شهدا و اسرای زندان خیام با صدور بیانیه ای اعلام کردند، از خون شهدا هرگز نخواهند گذشت و تجمع اعتراض آمیز آنان تا روشن شدن علت لغو توقیف «قصاب خیام» ادامه خواهد داشت.

در این میان شبکه المنار لبنان اعلام کرد، دادگاه نظامی ارتش این کشور حکم بازداشت الفاخوری را صادر کرده است.

درخواست سفارت آمریکا برای کمک به الفاخوری

به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، سفارت آمریکا در بیروت به بهانه اینکه الفاخوری تابعیت آمریکایی دارد، در این موضوع دخالت کرده و ضمن تماس با مسوولان لبنانی ملاقات با وی به منظور کمک به او را خواستار شد، اما این درخواست پذیرفته نشد.

الفاخوری مسوول مزدوران وابسته به «آنتوان لحد» بود که بعد از اختلاف با فرماندهان خود در سال 1998 از طریق فلسطین اشغالی به آمریکا رفته و پس از 20 سال به لبنان بازگشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =