صنعتگران مشگین‌شهری نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی گرفتند

اردبیل - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مشگین‌شهر گفت: ۲ صنعتگر مشگین‌شهری موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی در جشنواره کرمانشاه شدند.

ایمانعلی ایمانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ساخت تار ترکی اثر یوسف عشقی‌آذر و خراطی چوب اثر یعقوب ستارزاده موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت به عنوان نشانه‌های هویت فرهنگی ، ارزش‌های زیباشناسی و معرفی محل تولید صنعت خود شدند.

او اظهار داشت: امسال سه اثر از این شهرستان برای دریافت نشان ملی مرغوبیت ارسال شد که رای داوران برای این ۲ اثر تعلق گرفت.

وی با اشاره به اینکه نشان ملی مرغوبیت کالای صنایع دستی هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود، گفت: اقدامات لازم برای معرفی و ارسال آثار بیشتری از محصولات صنایع دستی انجام گرفته و برای شرکت آثار در یونسکو و کسب مهر اصالت جهانی بنام مشگین‌شهر تلاش خواهیم کرد.

وی افزود: نشان ملی مرغوبیت آثار صنایع دستی علاوه بر احیای دوباره صنایع دستی نقش مهمی در فروش آثار و تامین نیازهای مالی هنرمندان و معرفی صنایع دستی در بازارهای داخلی و خارجی دارد.

اردبیل از استان‌های برجسته در زمینه صنایع دستی در ایران محسوب می‌شود و دستان هنرمندان در هر منطقه از این استان از گذشته‌های دور کالاها و آثار ارزشمند در این زمینه خلق می‌کنند.

بیش از ۱۲۰ هزار نفر در استان اردبیل در ۶۲ رشته متنوع صنایع دستی اشتغال دارند.

چرم و ملیله اردبیل، معرق نمین، مرصع و معرق سنگ خلخال، گلیم عنبران، جاجیم‌بافی، قالی‌بافی، پالازبافی، ورنی‌بافی، تراش شیشه، مسندبافی، سفالگری، چاقوسازی، قلم‌زنی و کاشی معرق از جمله صنایع دستی معروف استان اردبیل است.

۷۱۱۷/۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =