۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۰
کد خبرنگار: 2191
کد خبر: 83473514
۰ نفر

برچسب‌ها

آئین سنتی دسته بنی اسد در خوشاب برگزار شد

سبزوار- ایرنا- آئین نمادین تشییع و خاکسپاری پیکرهای شهدای کربلا به وسیله زنان طایفه بنی اسد روز جمعه همزمان با ۱۳ محرم در شهرستان خوشاب استان خراسان رضوی برگزار شد.

یک کارشناس و پژوهشگر تاریخ به خبرنگار ایرنا گفت: قدمت عزاداری دسته بنی اسد و آیین نمادین دفن شهدای کربلا در شهرستان خوشاب به بیش از ۸۰ سال پیش می رسد.  
محمد عبدالله زاده ثانی افزود: در این آیین یک دسته ۱۰۰ نفری از زنان با پوشیدن لباس قبیله بنی اسد و به دست گرفتن علم، بیل و کلنگ با برگزاری مراسم عزاداری برای حضرت امام حسین (ع) آیین نمادین دفن شهدای کربلا را برگزار کردند.  
وی اظهار داشت: در این مراسم سنتی، عزاداران مسیر حسینیه روستای نوده انقلاب تا مقبره امامزاده ابراهیم این روستا به طول ۲ کیلومتر را با نوای "لبیک یا حسین" و "لبیک یا زینب" طی کردند.
وی گفت: در نزدیک مقبره امامزاده ابراهیم دیگر دسته های عزاداری نیز به این گروه پیوستند و با اجرای نمایش مذهبی مصائب دوران اسارت اهل بیت حضرت امام حسین (ع) و به خاک سپردن بدن های مطهر شهدای کربلا توسط قبیله بنی اسد را به نمایش گذاشتند.  
بنی اسد نام تیره ای از قبایل عرب از فرزندان "اسد بن خزیمه بن مدرکه" است که بر اساس اسناد تاریخی اعضای این قبیله سه روز بعد از واقعه عاشورا پیکر شهدای کربلا را به خاک سپردند.
خوشاب در ۱۷۵ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

۸۱۴۵/۷۴۹۵/۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =