۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۳
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83473496
۰ نفر
پیروزی نامزد حزب الله در حوزه انتخابی صور

بیروت - ایرنا - "حسن عزالدین" نامزد حزب الله در انتخابات پارلمانی از حوزه انتخابی شهر صور واقع در جنوب لبنان به پیروزی رسید.

به گزارش العهد،"ریا الحسن" وزیر کشور لبنان موضوع مجاز بودن انصراف از نامزدی در انتخابات پارلمانی خارج از مهلت مقرر قانونی را مطرح کرد به این معنی که وی پیروزی حسن عزالدین را به اطلاع هیات وزیران رسانده و وزارت کشور رسما این پیروزی را اعلام خواهد کرد.

براساس این اطلاعات، عزالدین توانست کرسی خالی حوزه انتخاب صور را به دلیل نبود رقیب انتخاباتی از آن خود کند، زیرا "بشری الخلیل" رقیب شیخ حسن عزالدین ششم آوریل در حوزه انتخابی شهر صور از رقابت انتخاباتی انصراف داد.

با این حال قانونی بودن کنار کشیدن بشری الخلیل از نامزدی انتخابات خارج از مهلت تعیین شده این سووال را مطرح کرد که آیا وی اساسا مجاز به انصراف بود یا باید با توجه به قوانین انتخابات به رقابت ادامه می‌داد؟

کارشناسان حقوقی در پاسخ به این سووال اعلام کردند، قانون انتخابات پارلمان شامل انتخابات میانه دوره ای نمی‌شود و در ماده 50 قانون انتخابات پارلمانی آمده است، نامزد انتخابات باید کناره گیری خود را دستکم 45 روز قبل از زمان برگزاری انتخابات رسما به مراجع ذیربط اعلام کرده و خارج از این مهلت نمی‌تواند کناره گیری کند.

به گفته آنان در مورد انتخابات میاندوره ای، قانونگذار در ماده 43 به این موضوع اشاره ای نکرده و در بند آخر این ماده آورده است، مهلت کناره گیری از انتخابات میاندوره ای دستکم 10 روز از زمان برگزاری انتخابات است و براین اساس وزارت کشور می‌تواند اعلام کند، شیخ عزالدین پیروز انتخابات است، زیرا تنها رقیب وی از انتخابات کناره گیری کرده و وزارت کشور در موارد مشابه در انتخابات شهرداری ها نیز کناره گیری نامزدها چند ساعت قبل از زمان برگزاری انتخابات را پذیرفته بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =