عمران‌ خان: مسئول شکست آمریکا در افغانستان نیستیم

اسلام آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان گفت: مشارکت با آمریکا در جنگ علیه تروریسم، خسارت زیادی بر پاکستان تحمیل کرد با این وجود مقصر شناختن اسلام آباد برای شکست واشنگتن در افغانستان ناعادلانه است.

رسانه های پاکستانی روز جمعه این مطلب را به نقل از عمران خان در مصاحبه با شبکه روسی ''راشا تودی'' عنوان کردند.

نخست وزیر پاکستان گفت:‌ اسلام آباد با پیوستن به جنگ واشنگتن علیه تروریسم متحمل خسارات زیادی شد و در پایان آمریکا هنوز پاکستان را به خاطر مشکلات خود در افغانستان سرزنش می کند.

راشا تودی نوشت: نخست وزیر پاکستان فاش کرد که چگونه این کشور پس از پیوستن به پویش آمریکایی مبارزه علیه تروریسم، ضربه خورد و قبل از آن جنگجویان اسلام گرا که از سوی سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) تامین مالی می شدند و در دهه ۸۰ میلادی برای جنگ علیه اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان از سوی اسلام آباد آموزش می دیدند.

عمران خان گفت: وقتی نوبت آمریکایی ها برای حمله به افغانستان رسید، جنگجویان آموزش دیده علیه ما (پاکستان) مسلح و شروع به نبرد کردند.

وی تاکید کرد: پاکستان با پیوستن به جنگ آمریکا ۷۰ هزار نفر از نظامیان و غیرنظامیان خود را از دست داد و دست کم صد میلیارد دلار بر معیشت پاکستان خسارت وارد شد و در آخر آمریکایی ها از اینکه در افغانستان ناکام ماندند، پاکستان را مورد سرزنش قرار می دهند و این موضوع بسیار ناعادلانه است.

18 سال از حوادث ۱۱ سپتامبر در آمریکا می گذرد و عواقب این حادثه به ویژه مشارکت اسلام آباد با واشنگتن و نیروهای نظامی بین المللی ﴿ناتو و ایساف﴾ و سیاست های تهاجمی این کشورهای غربی باعث شده تا پاکستان هنوز از مشکل بی ثباتی و ناامنی در کشورش رنج ببرد.

حضور نیروهای خارجی به رهبری آمریکا باعث شد که بسیاری از گروههای شبه نظامی که مشغول انجام عملیات های خود در افغانستان بودند، به خاک پاکستان متواری شوند، همین موضوع، چالش و مشکلات امنیتی در پاکستان را افزایش داد.

تحلیلگران و کارشناسان سیاسی در پاکستان معتقدند: این زمانی است که پاکستان باید خود را از مسیر اتحاد با آمریکا خارج کرده و مانند دیگر کشورها به دنبال سیاست های برابری با هدف اطمینان از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورش باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =