چین خواستار جدا کردن مسائل امنیتی از مذاکرات تجاری با آمریکاست

تهران – ایرنا – روزنامه وال استریت ژورنال نوشت چین تلاش می‌کند تا به منظور شکستن بن‌بست در گفت‌وگوهای جاری با آمریکا مسائل امنیتی را از مذاکرات تجاری جدا کرده و از مسیر دیگری برای حل و فصل آنها اقدام کند.

افراد مطلع از مواضع چین گفتند، مقام‌های کشور امیدوارند این رویکرد تازه موجب شود برخی از موضوعات فورا حل شده و راهی برای خروج از بن‌بست پیدا شود.
این تغییر موضع در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا روز چهارشنبه اعلام کرد برنامه وضع تعرفه بر برخی کالاهای چینی را تا دو هفته به تاخیر می‌اندازد.
مذاکرات تجاری آمریکا و چین اواسط بهار سال جاری به شکست انجامید و از آن هنگام متوقف مانده است. فروش سلاح آمریکا به تایوان و اعتراض چین به دخالت آمریکایی‌ها در اعتراضات هنگ‌کنگ مناسبات پکن و واشنگتن را پیچیده‌تر کرده است.
پکن تلاش می‌کند مسائل تجاری را از رقابت‌های ژئوپلیتیک و موضوعات دیگری مانند فعالیت‌های شرکت فناوری «هواوی» جدا کند.
آمریکا هواوی به ویژه فناوری آن در حوزه نسل پنجم شبکه موبایلی موسوم به ۵G  را تهدیدی امنیتی قلمداد می‌کند. واشنگتن مدعی است که چین از تجهیزات این شبکه که به کشورهای دیگر فروخته می‌شود، برای جاسوسی استفاده می‌کند. چین و هواوی این اتهام را رد کرده‌اند.
مقام‌های چینی پیشتر تلاش کرده بودند تا مسائل مربوط به انتقال داده‌ها و فضای ابری را به عنوان موضوعات امنیتی مطرح کنند اما آمریکایی ضمن مخالفت به آن، بر بررسی این موضوعات در چارچوب مذاکرات تجاری تاکید کرده‌اند.
چینی‌ها امیدوارند در دور آتی مذاکرات که قرار است چند هفته دیگر آغاز شود با ارائه پیشنهادهای تازه مواضع آمریکایی‌ها را ملایم‌تر کنند. برنامه مذاکره‌کنندگان چینی این است که خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را افزایش داده و دسترسی بیشتر شرکت‌های آمریکایی به بازار چین را فراهم کند. پکن همچنین قصد دارد حمایت از مالکیتی معنوی را تقویت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =