قضات روشنگری را جزو ملزومات کار خود بدانند

کرمان - ایرنا - مشاور عالی رئیس قوه قضائیه و امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه امام حسین (ع) در مسیر کربلا به صورت مستمر روشنگری کردند، یکی از ملزومات کار قضائی را شفاف‌سازی دانست و گفت: گاهی قضات آراء خوبی صادر می‌کنند و برخورد خوبی هم داشته‌اند اما برای جامعه روشنگری لازم نشده و مشکلاتی را بوجود می آورد.

به گزارش ایرنا، آیت الله کاظم صدیقی روز پنجشنبه در جمع قضات و کارمندان اداری دادگستری استان کرمان که  به صورت ویدئو کنفرانس از سراسر حوزه های قضائی استان پخش می شد، با تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) اظهار داشت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پرچم عاشورا را دارد و در جای جای این مملکت اسلامی عشق به امام حسین (ع) مشهود است  آ.

وی با تاکید بر اینکه  قضات در داوری ها و اظهار نظر در مورد اشخاص، گروه ها و سازمان ها دقت لازم را داشته باشند تاکید کرد:  در جامعه اسلامی نمی توان خط قرمز ها را نادیده گرفت و تشخیص درست و صدور احکام عادلانه باید اولین دغدغه هر قاضی باشد.
آیت الله صدیقی به بیان آیات و روایات مختلف در اهمیت جایگاه قضاوت در اسلام پرداخت و افزود:حضرت امیرالمومنین علی(ع) شهید عدالت بود و قضات باید خوی این امام همام را داشته باشند و همواره ارتباط معنوی خود با خدای متعال را حفظ کنند.
وی با اشاره به اینکه "عدل" آرامش بخش است، به قضات توصیه کرد: باید با رفتار و عمل خود به مراجعان دستگاه قضائی آرامش تزریق کنند.
امام جمعه موقت تهران بیان داشت:امام علی (ع) در فرمایشات گرانقدر خود  قضات را به رعایت اصل بی طرفی در کلام، نگاه، برخورد و صدور احکام توصیه کرده است.
وی مسئولیت ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را یک امانت الهی دانست و گفت: قضاوت مصداق بارز امانت الهی است لذا در حفظ این جایگاه ارزشمند باید تلاش کرد.
امام جمعه موقت تهران گفت: تضعیف فرهنگ، رابطه مستقیمی با افزایش پرونده ها بر روی میز قاضی دارد لذا می طلبد در خصوص تقویت فرهنگ بیش از پیش تلاش شود.
وی با طرح این سوال که  آیا با این همه صدور احکام سنگین مساله قاچاق مواد مخدر حل شده است؟، گفت:حل بسیاری از مسائل و آسیب های اجتماعی نیازمند کار فرهنگی است.
آیت الله صدیقی  با بیان اینکه "تبعیض" خلاف حرکت امام حسین(ع) و خون های ریخته شده در کربلا می باشد، اظهارداشت : قضات و کارمندان دستگاه قضائی باید به گونه ای عمل کنند که پس از اینکه مراجعان کارهایشان در سیستم قضائی به پایان رسید احساس عزت و کرامت کنند.

مشاور عالی رئیس قوه قضائیه همچنین گفت: انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ به رهبری امام خمینی (ره) که نهضتی برگرفته از امام حسین (ع) و مکتب عاشورا بود به پیروزی رسید.
آیت الله  صدیقی   ضمن تقدیر از رویکرد مدیران دستگاه قضا استان کرمان در زمینه ترویج آموزه های دینی، گفت:دادگستری ها با اقامه قسط و عدل و مبارزه با ظلم ستیزی و حمایت از مستضعفین ادامه دهنده راه و هدف امام حسین (ع) در جامعه هستند.
وی افزود:آیت الله مظلوم شهید دکتر بهشتی، معمار دستگاه قضائی در کشور بودند و در طول مدیریت کوتاه خود منشاء خدمات ارزشمندی در قوه قضائیه شدند و اگر این شهید بزرگوار به دست معاندان و دشمنان نظام ترور نمی گردید امروز تحولات و پیشرفت های بیشتری را در قوه قضائیه مشاهده می کردیم.
آیت الله صدیقی امام خمینی (ره) را مظهر عبودیت دانست و خاطرنشان ساخت: بنیان گذار انقلاب اسلامی لحظه ای از خدا غافل نشد و تمام دغدغه آن جلب رضایت خداوند و خدمت به مردم بود.
وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران برگرفته از مکتب عاشورا است، افزود: مردم ولایتمدار و رهرو حسینی(ع) کشور در سال های پیش از انقلاب به امام و رهبر زمان خود لبیک گفتند و انقلاب اسلامی را بنا نهادند و امروز نیز ما به عنوان رهروان صدیق آن حضرت پیرو مکتب ولایت و امامت هستیم.
این مقام مسئول  با اشاره به اینکه امام حسین(ع) حامی ضعفا و جاری کننده عدالت در جامعه زمان خود بود تصریح کرد: اکنون نیز باید عدالت به معنای واقعی در جامعه جریان یابد.
آیت الله صدیقی  یکی از پیام های بزرگ قیام عاشورا را زیر بار ظلم نرفتن  و ایستادن در مقابل دشمنان دانست و افزود: انقلاب اسلامی ایران که الگوی آن قیام و نهضت حسینی است امروز در مقابل استکبارجهانی ایستاده است.   
۵۰۵۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =