حافظه محوری نباید مبنای آموزش‌های پیش‌دبستانی باشد

اصفهان - ایرنا - رییس اداره آموزش پیش‌دبستانی و دوره اول ابتدایی آموزش و پرورش استان اصفهان با تاکید بر ضرورت تغییر شرایط گفت: نباید حافظه محوری مبنای آموزش‌های دوره پیش‌دبستانی قرار بگیرد.

نسرین باباپور روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: آموزش‌های پیش‌دبستانی باید با تاکید بر تقویت و پرورش مهارت‌ها و استعدادهای کودکان و ایجاد انگیزه یادگیری و ادامه تحصیل برای دوره ابتدایی باشد؛ در حالی که برخی مربیان، فعالیت‌های آموزشی پیش‌دبستانی را براساس محتوای مطالب پایه اول ابتدایی قرار می‌دهند.

وی اظهار داشت: راهبرد آموزش پیش دبستانی در آموزش و پرورش بر مبنای تقویت و پرورش مهارت‌های اجتماعی کودکان است و والدین باید فرزندان خود را در مراکز پیش دبستانی دارای مجوز از این دستگاه، نام‌نویسی کنند.

رییس پیش دبستانی و دوره اول ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش اصفهان بیان کرد: توانمندسازی کودکان، نهادینه کردن هویت ایرانی و اسلامی آنها، حفاظت از محیط زیست و آموزش بسیاری از مهارت‌های اجتماعی به کودکان و اولیای آنها از جمله هدف‌های کیفی دوره پیش دبستانی است.

وی با بیان اینکه دست‌کم ۱۳ دستگاه و سازمان خود را متولی صدور مجوز برای دوره پیش دبستانی می‌دانند، تصریح کرد: این دوره با توجه به دستورالعمل و بخشنامه شورای عالی آموزش و پرورش قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست.

باباپور ادامه داد: یکی از آسیب‌هایی که مراکز و مربیان خارج از محدوده آموزش و پرورش به نوآموزان پیش دبستانی و در نتیجه به سیستم آموزش و پرورش وارد می‌کنند، آموزش‌های سنگین و نامناسب کودکان در این دوره است که برای آنها در دوره ابتدایی مشکل ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که اگر متولی صدور مجوز به تمام مراکز خصوصی پیش دبستانی به آموزش و پرورش واگذار شود، همه نوآموزان می‌توانند با محتویات مهارتی تربیت و پرورش یابند.

رییس اداره آموزش پیش‌دبستانی و دوره اول ابتدایی آموزش و پرورش استان اصفهان با اشاره به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، خواستار مدیریت واحد آموزش‌های دوران کودکی شد و افزود: بر این اساس وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی مهد کودک و دوره پیش دبستانی تا دانشگاه است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سلامت جسمی و روحی دانش آموزان یکی از ضرورت‌های آموزش و پرورش است از دو سال پیش تا کنون سنجش سلامت دانش آموزان پیش دبستانی در مراکز دارای مجوز از این دستگاه، در دستور کار قرار گرفته و عملیاتی شده است.

پیش بینی می‌شود، امسال ۶۴ هزار دانش آموز اول ابتدایی وارد سیستم آموزشی و تربیتی استان اصفهان شوند.

بیش از ۹۲۰ هزار و ۵۰۰ دانش آموز در پنج هزار و ۳۰۰ واحد آموزشی استان اصفهان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد.

۶۹۹۴/۸۱۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =