میزبانی اهالی روستای امیرهنده آستانه‌اشرفیه از عزاداران حسینی

رشت - ایرنا - بمناسبت شهادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران باوفایش ، مردم متدین روستای امیرهنده امیرسلطان آستانه اشرفیه از عزاداران و عاشقان حسینی میزبانی و پذیرایی کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا خیل عظیمی از زائران و هیات های عزاداری از سراسر استان گیلان با ورود به صحن بقعه متبرکه اقا امیرسلطان این روستا به سوگواری پرداختند. در این آیین های عزاداری ، عاشقان حسینی در حالی که جامه های سیاه عزا بر تن داشتند با شرکت در دستجات سینه زنی و زنجیر زنی در غم شهادت شهدای دشت کربلا اشک ماتم ریختند و نوای یا حسین (ع) ، یا عباس (ع) را در روستای امیرهنده امیرسلطان طنین انداز کردند.

جمعی از ذاکران اهل بیت (ع) نیز در این آیین های عزاداری با نوحه خوانی ، مرثیه خوانی و ذکر مصیبت اهل بیت (ع) گوشه هایی از رنج ها و مشقت های خاندان عصمت و طهارت و اسیران دشت کربلا را برای سوگواران بازخوانی کردند.

مردم عزادار امیرهنده امیر سلطان به رسم یک میراث قدیمی که از گذشتگان به یادگار مانده ، با سیاه پوش کردن و برافراشتن بیرق های یا حسین (ع) ، یا عباس (ع) و یا زهرا (س) در معابر این روستا ضمن ابراز ارادت و علاقه خود به خاندان عصمت و طهارت ، با پخت انواع غذاهای نذری در منازل خود از سوگواران و عزاداران پذیرایی کردند.

روستای امیرهنده امیرسلطان که در ۱۰ کیلومتری شهر آستانه اشرفیه قرار دارد ، به سبب وجود بقعه متبرکه اقا امیر سلطان ( از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (ع) ) همه ساله پذیرای بسیاری از زائران و سوگواران است.

در این روز درب منازل اهالی این روستای مذهبی برای میزبانی از عزاداران گشوده است.

استانه اشرفیه در شرق استان گیلان قرار دارد.

۷۲۸۷/۲۰۰۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =