۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۵
کد خبرنگار: 2836
کد خبر: 83473158
۰ نفر

برچسب‌ها

موتور پمپ‌های غیر مجاز شهرستان جهرم زیر تیغ نظارت

شیراز-ایرنا- ناظران و بازرسان امور آب جهرم مناطق مختلف این شهرستان را زیر ذره‌بین نظارت و بازرسی قرار دارند و با احداث چاه‌های غیر مجاز و نصب موتور پمپ و برداشت غیر قانونی آب بشدت برخورد می کنند در همین راستا یک دستگاه موتور پمپ غیرمجاز سیار بر روی حوضچه سد سلمان فارسی توقیف شد و شمار موتورهای توقیف شده را در سه ماه گذشته به ۵ دستگاه رساند.

سرپرست اداره آبیاری و زهکشی شهرستان جهرم اعلام کرد: مأموران این اداره با دستور مقام قضایی، به همراه ماموران نیروی انتظامی و گشت بازرسی امور منابع آب به منطقه سیمکان اعزام و با تلاشی که از نیمه شب تا ساعتی پس از طلوع آفتاب به طول کشید یک دستگاه موتور پمپ غیرمجاز سیار بر روی حوضچه سد سلمان فارسی توقیف کردند.

سعید قناعت‌پیشه افزود: متخلفین به صورت شبانه با این دستگاه موتورپمپ از حوضچه سد سلمان فارسی به صورت غیرمجاز آب انتقال می‌دادند.

وی اظهار کرد: از بهره‌برداران و کشاورزان از آب‌های سطحی می خواهیم که قبل از هرگونه حفاری و دستکاری بر روی چشمه‌ها که به نوعی انفال عمومی تلقی می‌شود، اداره آبیاری را مطلع و پس از تشریفات قانونی و اخذ مجوز، از منابع آب‌های سطحی(چشمه) بهره‌برداری کنند.

در سال جاری برخورد با متخلفان برداشت غیر قانونی آب در شهرستان جهرم شدت گرفته و به ویژه در بخش سیمکان با برداشت هرگونه آب‌های سطحی چشمه و حوضچه سد سلمان فارسی، سدها، بندهای خاکی و حوضچه‌های تغذیه مصنوعی که به نوعی جزء انفال محسوب می شود برخورد می‌شود.

در سه ماه اخیر بیش از پنج دستگاه موتور پمپ ثابت و سیار و ادوات آبکشی غیر مجاز از حریم رودخانه‌های جهرم جمع آوری شده است.

شهرستان جهرم از مناطق آسیب پذیر از خشکسالی در استان فارس است که بیشترین افت سفره های آب زیر زمینی را داشته است. عمق برخی از چاه‌های آب کشاورزی در این شهرستان به بیش از ۵۰۰ متر رسیده است.

 جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

۹۹۱۰ /۶۱۱۳

اخبار مرتبط