آب قابل مدیریت کردستان حدود ۱.۲ میلیارد مترمکعب است

سنندج - ایرنا - تنها یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون از حدود ۱۳.۵ میلیارد مترمکعب آب حاصل از بارش کردستان قابل مدیریت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنابا بیان اینکه اگر منابع آب این استان را از میزان بارندگی به صورت حجمی سالانه ۴۵۵ میلیمیتر در نظر بیگریم حجم آن چیزی حدود ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب است افزود: همه ساله بخش عمده این میزان منابع آبی تبخیر می‌شود که در نهایت حدود هفت میلیارد متر مکعب آن به صورت رواناب باقی می‌ماند.

کامران خرم گفت: همه ساله از میزان کل بارندگی ها حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب در زمین نفوذ می‌کند و آنچیزی که به عنوان جریان آب سطحی در رودخانه های استان جریان دارد در حدود پنج میلیارد متر مکعب است.

وی با بیان اینکه از این میزان نیز حدود پنج میلیارد متر مکعب قابل مدیریت و حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب قابل برنامه‌ریزی است اظهار داشت: میزان رواناب حجم مخازن استان حدود ۲ میلیارد و ۲۵۳ میلیون متر مکعب کل ظرفیت سدهای کردستان است.

وی افزود: از میزان کل ذخایر سدهای استان نیز حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترم مکعب شامل سد گاوشان و شهید کاظمی خارج از حوزه بهره برداری استان است اما بخش از نیاز کردستان از این سدها تامین می شود.

وی گفت: آب شرب سقز و بخشی اراضی حاشیه سد از سد شهید کاظمی و آب شرب کامیاران و یک شبکه پنج هزار هکتاری نیز از سد گاوشان تامین می‌شود.

کردستان استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

از حوضه‌های آبریز اصلی این استان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه‌های زرینه و سیمینه رود اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت‌های قروه - دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه (از نظر برداشت آب‌های زیرزمینی) محسوب می‌شوند.

استان کردستان ۹ سد در حال بهره برداری و ۱۵ مورد نیز در مرحله مطالعات دارد.

۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =