۶۵ هکتار از عرصه‌های طبیعی خمین در آتش سوخت

خمین - ایرنا - سرپرست منابع‌طبیعی و آبخیزداری خمین گفت: ۶۵ هکتار از عرصه‌های طبیعی و مرتعی این شهرستان امسال در آتش سوخت.

«احمد مجتهدی» روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: این عرصه‌های طبیعی اغلب در مناطق روستایی «لکان»، «رباط‌آغاج»، «رباط‌علیا»، «رباط‌سفلی»، «ورچه»، «سکانه »و «پشت‌کوه» بوده که در چهار ماه اخیر طعمه آتش شده است.

وی ادامه داد: آتش‌سوزی‌های امسال در عرصه‌های طبیعی این شهرستان بیش از یک میلیارد و   ۴۰۰ میلیون ریال خسارت برجا گذاشته است.

مجتهدی بیان کرد: سهل‌انگاری دامداران، بهره ‌رداران منابع‌طبیعی، کشاورزان و باغداران در سوزاندن علف‌های هرز وبی‌احتیاطی افراد گردشگر علت عمده آتش‌سوزی‌ها  اعلام شده است.

سرپرست منابع‌طبیعی و آبخیزداری خمین گفت: آتش‌سوزی در مراتع ضررهای جبران‌ناپذیری نظیر کاهش علوفه مورد نیاز دام، از بین رفتن حاصلخیزی خاک، نابودی جانوران کمیاب و از بین رفتن پوشش گیاهی را همراه دارد.

مجتهدی بیان کرد: اصلاح و احیای هر هکتار از مراتع شهرستان که بر اثر آتش‌سوزی دچار آسیب شده به‌جز مشکلات زیست‌محیطی و آلودگی هوا ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

وی گفت: افزایش آگاهی مردم نسبت به آتش‌سوزی مراتع ضروری است چرا که مشارکت مردم در پیشگیری، اصلی مهم است.

سرپرست منابع‌طبیعی و آبخیزداری خمین تصریح کرد: برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کشاورزان، ارسال پیام‌های آموزشی درباره جلوگیری از آتش‌سوزی و چگونگی خاموش کردن آتش و توزیع بروشور از اقدامات  انجام شده است.

مجتهدی، جلوگیری از تخریب مراتع این شهرستان و مدیریت چرای دام، رعایت تعداد دام مجاز و برگزاری دوره آموزش مدیریت چرا در طول سال را از طرح‌های در دست اجرا برای حفاظت از مراتع بیان کرد.

شهرستان خمین واقع در جنوب استان مرکزی دارای ۱۶۹ هزار هکتار مرتع است.

/۶۰۱۳/۷۲۷۷