پنج مرکز بهداشتی در قصرشیرین آماده خدمات‌رسانی به زائران است

قصرشیرین- ایرنا- رئیس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین گفت: هم‌اکنون در این شهرستان پنج مرکز بهداشتی درمانی آماده خدمات‌رسانی به زائران عتبات‌عالیات و اربعین حسینی است.

دکتررضا منصوری روز پنجشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بیمارستان ۹۶ تختخوابی شهرستان قصرشیرین و چهار مرکز بهداشتی درمانی شامل ۲ درمانگاه در مرز خسروی و مجموعه پایانه بین المللی این مرز رسمی و ۲ مرکز در قصرشیرین برای خدمات‌رسانی به زائران آماده و تجهیز شده است.

وی اظهار داشت: در مجموع چهار پزشک متخصص بیهوشی، جراحی، اطفال و داخلی و ۱۰ پزشک عمومی با پنج دستگاه آمبولانس برای خدمات رسانی به زائران در بیمارستان و مراکز درمانی این شهرستان مستقر شده اند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین گفت: هم اکنون بخش های اورژانس، بستری ، زایشگاه ، آزمایشگاه ، رادیولوژی و کلینیک بیمارستان ابوالفضل العباس (ع) فعال است و تمامی آزمایش های لازم در آزمایشگاه این بیمارستان انجام می شود.

منصوری اضافه کرد: با توجه به رویداد بزرگ اربعین و بازگشایی مرز خسروی به روی زائران عتبات عالیات، همکاران ما در مجموعه بهداشت و درمان قصرشیرین این آمادگی را دارند که در خدمت زائرانی باشند که از مرز خسروی عازم عتبات عالیات می شوند.

 بیمارستان ۹۶ تختخوابی حضرت ابوالفضل قصرشیرین سال ۷۶ ساخته شد و دارای بخش های اطفال، اتاق عمل، جراحی عمومی، آزمایشگاه، بخش زنان و زایمان، سونوگرافی، رادیوگرافی، اورژانس، داروخانه، بخش سرپایی، بستری و تخت های CPR است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.  

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامرا است که این مرز تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا نیز ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.  

عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.  

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.  
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۳۰۱۲/۸۰۶۶