۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۸
کد خبر: 83472919
۰ نفر

برچسب‌ها

نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در گیرو دارِ چالش‌ها

خمین - ایرنا - نمایشگاه بین‌المللی صنعت سنگ ایران که هرسال در نیم‌ور محلات از توابع استان مرکزی برگزار می‌شود، کانونی تخصصی برای عرضه دستاوردهای این صنعت و فرصتی برای بالندگی محصولات سنگ تزئینی است اما برگزاری آن با چالش‌های جدی مواجه است.

به گزارش ایرنا، نمایشگاه سنگ ایران با همت و تلاش بخش خصوصی کشور راه‌اندازی شده و طیفی از نهادهای دولتی و مسئولان از آن حمایت کرده‌اند اما، مشکلاتی وجود دارد که برای حل آن همت والا نیاز است.

تخصیص نیافتن زمین به میزان ۳۰ هکتار، محقق نشدن قول مساعد کمک‌های بلاعوض ۱۰ درصدی، بلاتکلیفی طرح‌های عمرانی و گاز رسانی نمایشگاه از موانع و چالش‌هایی است که در مسیر این ظرفیت بین‌المللی قرار دارد و فرصت‌های توسعه فرامرزی صنعت سنگ را درگیر کرده است.

 برای حل شدن این مشکلات و موانع نیاز است تا این نمایشگاه هر چه سریع تر مسیر رشد و توسعه را طی کند و به یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین نمایشگاه های بین‌المللی صنعت سنگ دنیا تبدیل شود.

 فعالان صنعت سنگ مجبور هستند به برگزاری یک نمایشگاه در سال بسنده کنند و بعد از نمایشگاه سالانه به جمع‌آوری غرفه‌های خود بپردازند.

نمایشگاه سنگ ایران در نیم‌ور به‌دلیل اختصاصی بودن این مزیت مهم و اساسی را دارد که غرفه داران می‌توانند غرفه‌ای با دوام و مدرن در آن برپا کرده و چند سال پی‌درپی از آن استفاده کنند و با توجه به مشکلات اقتصادی که واحدهای تولیدی با آن دست به گریبان هستند، این یک مزیت  بزرگ است چون به میزان زیادی هزینه‌ حضور واحدهای تولیدی در نمایشگاه کم می‌شود.

رئیس هیات‌مدیره نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در این خصوص گفت: درسفر دولت یازدهم به استان مرکزی و در کارگروه توسعه صادرات، تخصیص ۳۰ هکتار زمین به‌نام شرکت نمایشگاهی یکتاسنگ مصوب شد که در مرحله نخست، ۱۵ هکتار زمین  واگذار و مصوب شد و بقیه باید در گام دوم واگذاری تحویل شود.

«حسین پورحسنی» افزود: ۹ هکتار از ۱۵ هکتار مرحله اول واگذار شد و یک سالن چهار هزار متری در آن ایجاد شده  و ساختمان اداری، سوله نمایشگاهی و آماده سازی فضای باز نمایشگاهی، فضای سبز، محوطه‌سازی، پارکینگ، جدول‌کشی، برق‌کشی و روشنایی در همان سال نخست با فضای موجود انجام و نمایشگاه برپا شد.

وی بیان کرد: با بین‌المللی شدن نمایشگاه سنگ نیم‌ور در سال ۹۵، طرح نهایی نمایشگاه با ۲۲ هزار متر سالن سرپوشیده ایجاد شد.

رئیس هیات‌مدیره نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران گفت: طبق قانون باید ۱۰ درصد از هزینه‌های انجام شده در این نمایشگاه به‌صورت بلاعوض در اختیار مرکز نمایشگاهی قرار می‌گرفت اما این پرداخت تاکنون محقق نشده و بسیاری از فعالیت‌های عمرانی ضروری برای تکمیل زیرساخت‌های نمایشگاهی به کندی پیش می‌رود.

پورحسنی افزود: برای رشد و توسعه این نمایشگاه طرح‌های عمرانی زیادی از قبیل افزایش شمار سوله‌های نمایشگاه و مساحت نمایشگاهی و امکانات رستوران، تکمیل ساختمان اداری دوم، ساخت سالن همایش استاندارد و سالن میزگرد و نشست‌ها در دستور کار هیات‌مدیره این نمایشگاه است که در صورت تخصیص رقم مذکور می‌توان با نظر هیات‌مدیره این برنامه‌های را به ترتیب اولویت اجرایی کرد.

وی تصریح کرد: تمامی هزینه‌هایی که در این نمایشگاه انجام شده توسط بخش خصوصی و با فروش سهام است که با وجود تورم ادامه این فعالیت ها با منابع مالی چند برابری امکان دارد و سرمایه موجود برای ادامه کار کافی نیست.

رئیس هیات‌مدیره نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران گفت:  رشد و توسعه نمایشگاه و استقبال بازدیدکنندگان به‌ گونه‌ای است که نمی‌توان کارهای عمرانی و ساخت امکانات رفاهی را متوقف کرد و نیاز است که مصوبات دولت هرچه سریع‌تر محقق شود.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران گفت: طبق مصوبه‌ها قرار است ۳۰ هکتار زمین به این نمایشگاه واگذار شود اما این واگذاری در هاله‌ای از ابهام است و نهادهای مرتبط با وجود تایید این مصوبه و طرح جامع هنوز تحقق این مهم را زمینه سازی نکرده‌اند.

«بهنام نیک‌فر» تصریح کرد: با توجه به طرح ارایه شده امیدمی‌رود این واگذاری زودتر انجام شود تا بتوان کارهای عمرانی و رفاهی این نمایشگاه را با سرعتی بالاتر و بیشتر به سرانجام رساند.

وی اظهارداشت : بودجه ساخت و سازها و فعالیت‌های عمرانی این نمایشگاه با فروش سهام به بخش خصوصی تامین می‌شود و بخش خصوصی نیز با توجه به بلاتکلیفی واگذاری زمین تعهد شده در خرید سهام تعلل کرده است.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران ادامه داد: با وجود تاکیدهای مکرر مقام معظم رهبری در مورد «رونق تولید»  برخی امور همچنان کند پیش می‌رود و انتظار است که نظارت بر اجرای این مصوبات جدی‌تر شود.

عضو هیات‌مدیره نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران نیز گفت: یکی از مهمترین مشکلات این واحد نمایشگاهی نداشتن امکان استفاده از  گاز  است.

«رضا توکلی» افزود: در مدت چهار روز برگزاری این نمایشگاه افراد  زیادی بازدیدکننده هستند و رستوران این واحد از ساعت ۱۲ الی ۱۶ در حال پذیرایی از مهمانان است اما به دلیل نبود گاز پرسنل رستوران مشقات بسیار زیادی را متحمل می‌شوند.

وی ادامه داد: اداره گاز با در نظر گرفتن کل مساحت ۳۰ هکتاری زمین نمایشگاه، مبلغ زیادی را برای ایجاد زیرساخت ‌ها طلب کرده که پرداخت آن از توان مجموعه خارج است.

این عضو هیات‌مدیره نمایشگاه بین‌المللی سنگ با اشاره به دیگر مشکلات موجود تصریح کرد: لازم است در سه راهی آتشکوه زیرگذری ساخته شود تا ماشین‌آلات سنگین و دیگر وسایل نقلیه بتوانند به راحتی به این نمایشگاه و شهرک صنعتی قلاور تردد کنند.

توکلی توضیح داد: به دلیل نبود این زیرگذر برخی ماشین‌آلات سنگین و تریلی برای آنکه مسیر خود را کوتاه کنند خیابان بزرگراه را یک‌طرفه عبور می‌کنند که حادثه خیر است و ممکن است تلفات جانی در پی داشته باشد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت محلات در این خصوص گفت: برای اینکه نمایشگاه سنگ از اعتبارات دولتی بهره‌مند شود و بتواند کمک‌های بلاعوض دریافت کند باید در شروع ساخت، مجوز از وزارتخانه بگیرد که این مهم برای نمایشگاه سنگ ایران بدون هماهنگی صورت گرفته است.

«رضا ملکی» افزود: با پیگیری مسئولان، سازمان توسعه تجارت قول مساعد داده تا نمایشگاه از کمک‌های بلاعوض بهره‌مند شود که با توجه به اعتبارات محدود دولتی تاکنون این قول اجرایی نشده است و پیگیری در این خصوص ادامه دارد.

وی در خصوص تخصیص ندادن زمین مصوب اظهارداشت: نمایشگاه سنگ ایران باید برای ۱۵ هکتار زمین واگذار شده در مرحله نخست سند می‌گرفت تا گام دوم  واگذاری زمین کلید بخورد.

رئیس صنعت، معدن و تجارت محلات اضافه کرد: مشکلات دیگر نمایشگاه از جمله گازرسانی و طرح‌های عمرانی با جدیت توسط مسئولان استانی در حال پیگیری است تا موانع از سر راه این نمایشگاه بین‌المللی برداشته شود.

نمایشگاه بین المللی سنگ تزئینی ایران در ۱۰ کیلومتری جاده محلات به شهر نیم ور ایجاد شده است.

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت سنگ ایران  از ۱۶ الی  ۱۹ مهر ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه سنگ ایران واقع در شهر نیم ور از توابع شهرستان محلات برگزار می‌شود.

محلات واقع در جنوب استان مرکزی و در ۲۶۲ کیلومتری جنوب غربی پایتخت کشور است که ۵۵ هزار نفر جمعیت دارد و شهرت آن در حوزه تولید سنگ تزئینی، گل و گیاه زینتی و تریکو است.

/۶۰۱۳/۷۲۷۷

گزارش از: افسانه آروند

برچسب‌ها