۲۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۷
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83472845
۰ نفر

برچسب‌ها

خرید گندم در استان یزد ۵۵ درصد کاهش یافته است

یزد - ایرنا - مدیر تعاون روستایی استان یزد از کاهش ۵۵ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال قبل خبرداد و گفت: از ابتدای خردادماه امسال تاکنون چهار هزار و ۳۴۱ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان خریداری شده است.

 یدالله جوادپور روزپنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به نرخ بازار آزاد باعث کاهش خرید این محصول شده است .

وی اظهارکرد:  امسال از مجموع گندم تحویل شده، یک هزار و ۵۲۰ تن توسط تعاونی‌های روستایی، یک هزار و ۸۲۰ تن توسط کارخانه‌های تولید آرد و یک هزار تن نیز توسط اتحادیه تعاونی‌های روستایی برای تولید بذرخریداری شده است .

وی با بیان این که گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط ۹ مرکز شرکت‌های تعاونی روستایی به ارزش افزون بر ۷۶ میلیارد ریال خریداری شده، بیان کرد: تاکنون ۹۹.۵ درصد بهای گندم خریداری شده به حساب کشاورزان استان واریز شده است.

مدیر تعاون روستایی استان یزد بابیان اینکه، بیشترین میزان گندم در استان از کشاورزان شهرستان‌های ابرکوه و خاتم خریداری شده، خاطرنشان کرد: امسال کشاورزان خاتم هزار و ۸۲۰ تن و ابرکوه هم هزار و ۳۰۰ تن گندم مازاد برمصرف خود را به دولت فروخته‌اند که شهرستان خاتم رتبه نخست تحویل گندم استان را کسب کرده است.

جوادپور با بیان اینکه آخرین مهلت تحویل گندم به مراکز خرید دولتی پایان  شهریور ماه است، از کشاورزانی که گندم مازاد برمصرف را در منزل یا انبارها نگهداری کرده‌اند خواست در مهلت اعلام شده محصول خود را به مراکز تحویل و وجه آن را دریافت کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد نیز اواخر خردادماه امسال به ایرنا گفته بود: باتوجه به آبیاری و کودهی به موقع، استفاده کشاورزان از دانش فنی روز و مبارزه با سن، میزان تولید گندم امسال با احتساب برداشت ۳.۸ تن تا ۴.۵ تن در هر هکتار به ۴۰ هزار تن می‌رسد.

اراضی قابل کشاورزی استان یزد ۱۷۰ هزار هکتار است که به علت کمبود آب و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، ۱۱۴ هزار هکتار آن به کشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد.

تعدادبهره برداران بخش کشاورزی یزد حدود ۷۰ هزار نفر است.

۷۵۴۰/ ۶۰۱۴/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها