۲۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۰
کد خبرنگار: 936
کد خبر: 83472764
۰ نفر

برچسب‌ها

خرید تضمینی گندم در اصفهان کمتر از پیش بینی بود

اصفهان- ایرنا- کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان از کاهش خرید تضمینی گندم در این استان نسبت به سال قبل و پیش‌بینی‌های اولیه خبر داد.

مهران توکلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : وضعیت خرید تضمینی امسال با سال‌های گذشته متفاوت بود و پایین بودن قیمت خرید تضمینی نسبت به بازار آزاد علت کاهش خرید این محصول است به گونه‌ای که  تاکنون تنها ۸۷ هزار تن گندم از کشاورزان اصفهانی خریداری شد.
وی با بیان اینکه میزان تولید امسال محصول گندم این استان نسبت به سال گذشته بیش از ۲ برابر افزایش یافته است گفت: پیش بینی کارشناسی حاکی از آن بود که امسال ۲۰۰ هزار تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود اما با توجه به وضعیت قیمت خرید تضمینی نسبت به بازار آزاد، این پیش بینی‌ محقق نشد.

کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان ارزش خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان را تاکنون ۱۴۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برآورد کرد و افزود: تاکنون ۸۵ تا  ۹۰ درصد از مطالبه‌ گندمکاران اصفهان پرداخت شده است.

به گفته وی، خرید تضمینی گندم از کشاورزان اصفهانی از اواخر اردیبهشت ماه امسال آغاز و تا مهر ادامه دارد.

وی اظهار داشت: اکنون ۴۸ مرکز شامل سیلوی شهید مطهری اصفهان، کاشان، شاهین‌شهر و ۴۵ مرکز خرید مباشری آماده خرید گندم از کشاورزان استان اصفهان است.

توکلی با اشاره به این که امسال سطح زیر کشت و تولید گندم در استان افزایش یافته است، تصریح کرد: پارسال ۳۴ هزار هکتار گندم در استان داشتیم که از مجموع ۱۵۷ هزار تن تولید، ۱۰۰ هزار تن آن به صورت خرید تضمینی انجام شد.  

وی اضافه کرد: براساس مصوبه هیات دولت، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال جاری ۱۷ هزار ریال تعیین و ابلاغ شده است.  

کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان خاطرنشان کرد : سرانه گندم در استان بطور متوسط ۱۷۰ کیلوگرم است که حدود ۷۰ درصد آن به نان و ۳۰ درصد از آن هم به کیک، کلوچه، شیرینی، نان‌های فانتزی و ماکارونی اختصاص دارد.

 سطح زیر کشت گندم آبی استان ۶۵ هزار و ۲۳۹ هکتار و دیم ۲۶ هزار و ۱۵ هکتار است.  
 / ۶۰۲۲ / ۷۱۵۰ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها