اذعان واشنگتن به مسوولیت تل‌آویو در حمله به مراکز الحشد الشعبی عراق

بغداد - ایرنا - یک نماینده پارلمان عراق خبر داد که در تحقیقات انجام شده، واشنگتن به دست داشتن رژیم صهیونیستی در تجاوزهای هوایی اخیر به چندین مقر و انبار سلاح و مهمات الحشد الشعبی اذعان کرده است.

یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق خبر داد که واشنگتن به دولت عراق اطلاع داده است که طرفی که اقدام به بمباران مقرهای الحشد الشعبی کرده است، اسراییل است. 

"عبدالخالق العزاوی" روز چهارشنبه در بیانیه ای با اشاره به پایان یافتن تحقیقات دولت در خصوص تجاوزهای اخیر  هوایی به چند مرکز و انبار سلاح و مهمات سازمان بسیج مردمی عراق  گفت که در همین چارچوب، آمریکایی ها اذعان کرده اند که این حملات کار رژیم صهیونیستی بوده است. 

وی گفت: بررسی های  این کمیسیون نشان می دهد که تعداد این حملات هوایی تاکنون به 12  مورد رسیده و از سوی پهپاد انجام شده است. 

العزاوی افزود: آمریکا که مسوولیت تامین و رصد حریم هوایی عراق را (در چارچوب ائتلاف مدعی مبارزه با داعش) بر عهده دارد به طرف عراقی گفته است که این حملات از سوی پهپادهای اسراییلی انجام شده است. 

وی گفت: برخی از این حملات اطلاع رسانی و درباره برخی دیگر نیز سکوت شده است. 

از سوی دیگر و در ادامه سلسله حملات و تهدیدات علیه مراکز و انبارهای سلاح سازمان الحشد الشعبی عراق، این نیرو امروز چهارشنبه از شلیک پدافندی به یک فروند پهپاد مهاجم جدید خبر داد.

مدیر استخبارات فرماندهی عملیات استان صلاح الدین (شمال بغداد) در سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرد که نیروی پدافند به سوی یک فروند هواپیمای بدون سرنشین که درحال گشت زنی بر فراز مقرهای این سازمان بود، شلیک و آن را مجبور کردند متواری شود. 

"قحطان الباوی" گفت: پهپاد یاد شده بر فراز مقر تیپ 35 الحشد الشعبی و مقر ستاد عملیات استان صلاح الدین این نیرو پرواز می کرد. 

وی گفت که هنوز مشخص نشده است که این پهپاد مربوط به چه طرفی بوده است و ستاد عملیات مشترک ارتش عراق نیز  اطلاع درباره این پرواز را نفی کرد. 

"ابومهدی المهندس" معاون سازمان الحشد الشعبی چند هفته پیش و بعد از یکی از حملات انجام شده توسط پهپادهای ناشناس به یک مقر الحشد، در اطلاعیه ای تصریح کرد که از این پس هر پرنده ای که بدون اطلاع و هماهنگی بر فراز مقرهای این سازمان پرواز کند را مهاجم تلقی و ساقط خواهیم کرد. 

19 شهریور ماه جاری نیز یک انبار مهمات جدید الحشد الشعبی این بار در استان الانبار (غرب) عراق مورد هدف بمباران هوایی پهپاد ناشناس قرار گرفت.

طی یک و نیم ماه گذشته نیز دست کم 5 مرکز الحشد الشعبی عراق در نقاط مختلف این کشور مورد حملات مشابه قرار گرفته است که در یکی از موارد اخیر آن معاونت این سازمان در بیانیه ای رسمی، علت آن را حمله پهپادهای رژیم صهیونیستی تحت حمایت نیروهای آمریکایی مستقر در عراق اعلام کرد. 

آمریکا از این اتهام را رد کرده بود اما مقامات رژیم صهیونیستی در چندین مورد اظهاراتی کردند که بر ابهام موضوع افزود. 

در همین حال یک عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق نیز درباره تاخیر بغداد در شکایت از رژیم صهیونیستی به سازمان ملل بدلیل تجاوزهای اخیر هوایی به مقرهای الحشد الشعبی گفت که دولت در حال جمع آوری و تکمیل مستندات زمینه است.

«عامر الفایز» در گفتگویی رسانه ای در عین حال تصریح کرده است که اعتراف رژیم صهیونیستی به دست داشتن در این بمباران ها با کمک آمریکا، عراق را از داشتن مدارک و مستندات بیشتر بی نیاز کرده است. 

به گفته وی، پارلمان عراق در نظر دارد میزبان "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق باشد تا در خصوص کم و کیف حضور نظامی آمریکا، بمباران های مقرهای الحشد توسط اسراییل، روابط با کشورهای همسایه و سایر مسائل توضیحات وی را بشنود.

محافل رسانه ای و سیاسی عراقی بارها تاکید کرده اند با توجه به تسلط نیروهای آمریکا بر حریم هوایی عراق، این که پهپادهای رژیم صهیونیستی بدون اطلاع و پشتیبانی آمریکا بتوانند چنین عملیاتی انجام دهند منتفی است و واشنگتن بصورت چند منظوره از حملات اسراییل به مراکز الحشد مطلع و ازآن رضایت دارد.

به گفته آنها، تکمیل تلاش های سیاسی آمریکا برای تضعیف و حذف الحشد الشعبی بعنوان یک نیروی مردمی - رسمی موثر در شکست داعش، حذف حلقه ای از جبهه مقاومت در منطقه، تحت فشار گذاشتن بیش از پیش دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بخاطر حمایت وی از الحشد و نیز مخالفت با تحریم ها و سیاست های یکجانبه آمریکا علیه ایران و منطقه، ایجاد خلل در امنیت و ثبات عراق و زمینه سازی برای آشفتگی سیاسی در این کشور از طریق کارشکنی و افزایش فشار برخی نیروهای سیاسی داخلی به دولت عبدالمهدی از جمله اهداف آمریکا در این زمینه ارزیابی می شود.  / 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =