انحراف‌ها در عزاداری‌ امام حسین(ع) باید رفع شود

قشم - ایرنا - در بعضی از مداحی‌ها و برخی آیین‌ها انحراف‌هایی رخ داده‌است که مورد قبول علماء اسلام و بزرگان شیعه نیست و باید آن‌ها را رفع کرد.

به گزارش ایرنا، امام جمعه قشم روز چهارشنبه در نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با مبلغان دینی این شهرستان افزود: برخی مسائل نیز که به عنوان انحراف دین و روز عاشورا مطرح می‌شود،انحراف نیست، بلکه اختلاف روایات است که وجود مقدس حضرت رقیه(س) از آن جمله به شمار می رود.

حجت الاسلام میثم تارم افزود:البته همه مورخان در این که فرزند خردسالی از امام حسین(ع) در کربلا حضور داشته و در شام وفات یافته است، اتفاق دارند، اما در نام و جنسیت فرزند امام سوم اختلاف است و این انحراف محسوب نمی‌شود.

وی ادامه داد: در شبهات دینی، آموزه‌های دینی را با تحریفاتی که انجام شده‌است، خلط می‌کنند تا جوانان و نسل‌های بعدی را با کلیت دین بیگانه کنند.

تجلیل از امام حسین(ع) تعظیم بعثت است

امام جمعه قشم تصریح کرد: شبهه ای در فضاهای مختلف مطرح شده است که اهمیت دادن به امام حسین(ع) برای زیر سوال بردن بعثت است، و این در حالی مطرح می شود که تجلیل از امام حسین(ع) و راه او، تعظیم از دین اسلام و بعثت نبی مکرم اسلام(ص) است.پیاده روی اربعین بزرگ ترین اجتماع بشریت است و سانسور آن از سوی رسانه‌های دشمن نشان می‌دهد مهم‌ترین خبر جهان و در راستای وحدت مسلمانان است.

وی افزود: پیاده روی میلیون ها نفر در اربعین حسین و یا عزاداری در خیابان ها در شهرهای مختلف، باعث می‌شود که در افکار عمومی جهان و مردم سایر کشورها و دیگر ادیان در واکنش به این رفتار شیعیان و برای فهم آن در معارف اسلامی و دین اسلام و بعثت به جستجو بپردازند.

قیام امام حسین آگاهانه بود

تارم ادامه داد : قیام امام حسین(ع) آگاهانه، حساب‌شده و دقیق بود و به همین دلیل بندگان را از جهالت نجات می‌دهد، وگرنه حرکت تصادفی بصیرت‌افزایی و نجات‌بخشی ندارد.

وی اظهارکرد: امام سوم شیعیان با اینکه متوجه شهادت حضرت مسلم(ع) و عهدشکنی کوفیان شدند، باز هم به راه خود ادامه دادند و این امر از حرکت آگاهانه امام حسین(ع) به سوی شهادت خبر می‌دهد.

عزاداری امام حسین(ع) تبلیغ قرآن است

امام جمعه قشم اظهار کرد: در شبهه‌ی دیگری مطرح شده است که با پیاده روی اربعین و زیارت‌های مختلف قصد دارند تا قرآن را از جامعه حذف کنند و این در حالی است که قرائت قرآن در عزاداری‌ها مثال زدنی است و عزاداری برای امام حسین خود تبلیغ قرآن است.

وی افزود: عزاداری، تلاوت قرآن و دیگر مناسک دینی و مذهبی هر کدام جایگاه خاص خود را دارند و با یکدیگر متضاد نیستند که انجام یکی باعث نفی دیگری شود.

تارم بیان کرد: سازمان منطقه آزاد قشم نسبت به تبلیغات اسلامی و به ویژه عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) فعالیت قابل قبولی انجام داده است.

امام جمعه قشم خاطر نشان‌کرد: با این حال کسانی در برخی فضاها مواضعی ابراز و انتقاداتی را وارد می‌کنند که اظهارات کارشناسی‌شده‌ای نیست.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده‌است.
۷۵۰۰

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =