روسیه: هدف آمریکا ضربه‌زدن به همکاری‌های ایران و آژانس است

مسکو - ایرنا - نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آمریکا برای ضربه زدن به همکاری‌های ایران و آژانس تلاش می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه، میخاییل اولیانوف در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین گفت: آمریکا تلاش می‌کند ایران را تحریک کند تا این کشور تعهدات خود در عرصه عدم انتشار هسته‌ای را نقض کرده و همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای بکارگیری سناریوی احتمالی نظامی آمریکا متوقف کند.  
وی توضیح داد: کاملا آشکار است که آمریکا تلاش می‌کند ایران را برای نقض تعهدات خود تحریک کند تا از این طریق سناریوی نظامی خود را که برای منطقه مخرب خواهد بود توجیه کند.
اولیانوف افزود: تلاش برای تحریم نفتی ایران به بهانه‌های غیرواقعی تاکنون موجب تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج فارس شده و برکل سیستم امنیت بین‌المللی تاثیر منفی گذاشته است.
وی ادامه داد: از آمریکا می‌خواهیم در سیاست خود تجدیدنظر کرده و در ابتدا به وضعیتی بازگردد که محدودیت فروش نفت ایران لغو شد.
نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز همچنین در توییتر نوشت: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش درباره بازرسی‌ها در ایران را بررسی کرد.
وی افزود: بسیاری از گام‌های اخیر ایران ابراز نگرانی کردند و تقریبا همه از خروج آمریکا از برجام ابراز تاسف عمیق کرده و با اعمال دوباره تحریم‌ها درباره ایران مخالفت کردند.
اولیانوف خاطرنشان کرد که آمریکا در وضعیت پیرامون برجام منزوی شده است.
گفتنی است، محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به تازگی در نامه‌ای خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گام سوم ایران را درچارچوب توافق هسته ای ۲۰۱۵ و کاهش بخشی دیگر از تعهدات تهران طبق برجام اعلام کرد.
به گفته سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، محمد جواد ظریف روز جمعه در این نامه به فدریکا موگرینی اعلام کرد، به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی به اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای را متوقف می‌کند.
موسوی افزود: در این نامه تاکید شده که این اقدام دقیقا در راستای حقوق ایران در برجام و به ویژه بر مبنای پاراگراف ۳۶ آن بوده و در پاسخ به نقض گسترده و مستمر برجام طی ۱۶ ماه گذشته صورت می‌گیرد. جزئیات فنی و عملیاتی توقف تعهدات ایران در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای متعاقبا به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد رسید.
به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، در پایان نامه ظریف تاکید شده که جمهوری اسلامی به منظور نشان دادن حسن نیت خود، آمادگی دارد به گفت وگو با طرف‌های باقی مانده در برجام در تمامی سطوح ادامه داده و در صورت عمل طرف های مقابل به کلیه تعهدات خود در برجام، مجددا به اجرای کامل برجام برگشت نماید.
پیش از این حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پایان جلسه سران قوا که به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد، تاکید کرد: هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای نیاز دارد، سازمان انرژی اتمی اقدام کند.
وی افزود:‌ اقدام‌های ایران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود البته مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست، هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامی بر می‌گردیم.
جمهوری اسلامی کاهش بخشی از تعهدات هسته‌ای خود را از زمانی آغاز کرد که دولت آمریکا بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ و در ۱۸ اردیبهشت ماه ۹۷ خروج این کشور را از توافق هسته‌ای اعلام و تمامی تحریم‌ها علیه کشورمان را برگرداند.
این اقدام ایالات متحده اگر چه با محکومیت جهانی بویژه از سوی دیگر کشورهای امضا کننده این توافق روبرو شد و این کشورها در کنار اتحادیه اروپا وعده دادند که به توافق هسته‌ای پایبند مانده و حتی ساز و کارهایی برای امکان تجارت ایران با کشورها و شرکت‌های بزرگ فراهم کرده و آن را حفظ می‌کنند، اما این اقدامات نتوانست خواسته‌های تهران را برآورده کند و ایران نیز از اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ کاهش بخشی از تعهدات خود را طبق بندهای برجام آغاز کرد.
ایران در گام‌های اول و دوم عبور از غنی سازی زیر سطح ۳.۶درصد و سپس افزایش میزان اورانیوم غنی شده از رقم‌های مندرج در توافق هسته‌ای را برداشت و همواره تاکید کرده که این گام‌ها قابل برگشت است به شرطی که طرف‌های اروپاپی خواسته‌های ایران بویژه به گفته وزیر خارجه تضمین فروش نفت و بازگشت پول آن را برآورده سازند.
اکنون ایران گام سوم را برداشته و این قدم با واکنش‌هایی به ویژه در میان کشورهای اروپایی همراه بود. واکنش‌هایی که مانند گذشته تکراری و در آنها به تعهدات این کشورها در قبال برجام و در چارچوب توافق هسته‌ای اشاره‌ای نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =