۲۲ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۸:۰۶
کد خبرنگار: 2743
کد خبر: 83472125
۰ نفر

برچسب‌ها

بی‎‌توجهی به تاریخ در یک مکان گردشگری

خرم آباد- ایرنا- وجود خانه تاریخی رحمتی در کنار سراب دل‎ انگیز "هنام"، ظرفیتی ویژه برای توسعه صنعت گردشگری در شهرستان سلسله فراهم کرده است که بخش عمده تحقق آن در گرو توجه به مرمت و بازسازی این خانه تاریخی است.

 به گزارش ایرنا، یکی از جاذبه‎ های طبیعی و بکر شهرستان سلسله، سراب هنام است، سرابی بی ‏‎نظیر که به دلیل موقعیت خاص و چشم‎ اندازی زیبا در پس درختان سر به‌ فلک ‌کشیده و باغات میوه و گردو هر ساله گردشگران بسیاری را برای بازدید به این منطقه می‎ کشاند.
این سراب در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر الشتر واقع‌ شده و آب آن از زیر آبادی "بردبل" و قسمتی از آن از روستای "پرسک" سرچشمه گرفته و در "دوآب" وارد رودخانه زز و رودخانه کهمان و چناره می‌شود که در قریه امرایی به رودخانه کاکارضا می‌ پیوندند.
اما آنچه سبب وجه تمایز این سراب با سایر سراب‎های منطقه شده، سرچشمه گرفتن آن از دل بنایی تاریخی به نام خانه رحمتی است، موقعیت منحصر به ‎فرد سراب هنام و خانه تاریخی رحمتی و قرار داشتن بر سر راه ارتباطی خرم‎آباد، نورآباد و کرمانشاه، می‎تواند در صورت برطرف کردن مشکلات، مرمت خانه رحمتی و شناساندن و معرفی به گردشگران سبب جذب گردشگران این مناطق و رونق صنعت توریسم در این شهرستان شود.
وجود یک بنای تاریخی در کنار یک جاذبه‎ طبیعی گردشگری شاید نه‌ تنها در استان بلکه حتی در کشور نیز منحصر به‎ فرد باشد و همین امر ضرورت توجه به آن را از سوی مسئولان مربوطه بیشتر می‎کند.

خانه تاریخی رحمتی که عمر آن به دوران پهلوی اول بازمی گردد و در آن دوران محل سکونت خانواده ای سرشناس از همان روستا بوده و روزگارانی را به استواری و زیبایی و شکوه می گذرانده اکنون درگذر زمان و به علت کم توجهی مسئولان میراث فرهنگی تا حدودی مورد تخریب واقع شده است.

گرچه چند سالی است که مرمت این اثر تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی آغاز شده اما متاسفانه این فعالیت ها مقطعی بوده و به دلیل عدم تخصیص اعتبار متوقف شده اند.                                                                                      

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سلسله در این باره به ایرنا می گوید: خانه رحمتی در سال ۸۵ از طرف مالک آن به اداره میراث فرهنگی واگذار شده و به شماره ۱۶۰۷۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
فیروز میرزایی با اشاره به اینکه این اثر در دوران پهلوی اول در سال ۱۳۲۰ توسط مردان رحمتی ساخته‌ شده و به همین دلیل این بنای تاریخی خانه رحمتی نام‌ گرفته است، عنوان کرد: مساحت این بنا در حدود ۳۰۰ متر مربع بوده و توسط دو معمار الشتری با مصالحی از سنگ و چوب ساخته شده است.
وی با اشاره به ساخته شدن خانه بر روی سراب هنام به عنوان وجه شاخص این بنا، افزود: روستای سراب هنام شهرستان سلسله از سوی ادره کل میراث فرهنگی استان به عنوان روستای هدف توسعه و ترویج صنایع دستی نیز انتخاب و به سازمان میراث فرهنگی کشور نیز معرفی شده است.
میرزایی عنوان کرد: در سرفصل بودجه امسال نیز با حمایت های فرماندار شهرستان در فاز نخست ۵۰۰ میلیون ریال برای ساماندهی و مرمت خانه رحمتی مصوب شده است که با جذب آن عملیات مرمت و بازسازی این اثر تاریخی از سوی اداره میراث فرهنگی شهرستان آغاز خواهد شد.
وی با اشاره به انجام گرفتن طرح هادی سراب هنام از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نقش چشمگیر آن در جذب گردشگران، خاطرنشان کرد: تلاش میراث فرهنگی بر این است که پس از انجام عملیات و مرمت، خانه رحمتی به عنوان اولین موزه روستایی در غرب کشور تجهیز شود.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز در این باره گفت: خانه رحمتی یکی از آثار تاریخی شاخص شهرستان سلسله است که مالک آن  خانواده رحمتی هستند و در سال ۸۵ به ثبت ملی رسیده است.

زهرا بهاروند اظهار داشت: این خانه طبق تفاهم نامه با مالک قرار بود بصورت مشارکتی با سازمان میراث فرهنگی بازسازی و مرمت شود اما مالک آن متاسفانه تاکنون در زمینه بازسازی، هیچ  مشارکتی با سازمان نداشته و هزینه ای نیز در این خصوص صرف نکرده است.

وی عنوان کرد: میراث فرهنگی لرستان تاکنون سه فصل در راستای مرمت و احیای این اثر اختصاص داده و اکنون نیز بدنبال جذب اعتباری دیگری برای عملیات مرمت این اثر تاریخی شاخص هستیم.

معاون میراث فرهنگی لرستان با بیان اینکه بدنبال تملک این اثر تاریخی هستیم، گفت: پیشنهاد اعتبار بازسازی و مرمت و همچنین تملک قطعی این اثر داده شده و در صورتیکه اعتبار موردنیاز مورد موافقت سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفته و تخصیص یابد نسبت به احیا و بازسازی کلی آن اقدام خواهیم کرد.

۷۲۶۵/۶۰۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =