روستای جدید حسین‌آباد کالپوش در مرحله زیرسازی و راهسازی است

سمنان- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان گفت: اسکان مردم روستای حسین‌آباد کالپوش شهرستان میامی، که به خاطر رانش زمین امکان زندگی در روستای خود را نداشتند، در مرحله زیرسازی و راهسازی است.

منوچهر فخری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به رانش زمین روستای حسین آباد بخش کالپوش و پیگیری برای اسکان اهالی آن در مکانی جدید، افزود: با تاکید علیرضا آشناگر استاندار سمنان اقدام های ویژه ای برای اسکان و رفع مشکلات اهالی روستای حسین آباد شهرستان میامی انجام شد.

وی، به بررسی گزینه های مختلف برای ایجاد روستا در مکانی جدید اشاره و بیان کرد: رعایت ملاحظات اجتماعی و جلوگیری از گسستگی روستا در جانمایی جدید در اسکان اهالی حسین آباد کالپوش مورد توجه مسوولان اجرایی قرار داشت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان تصریح کرد: محدوده ۶۴ هکتاری مشرف به سد کالپوش برای ساخت و ساز خانه های اهالی روستای حسین آباد اختصاص یافت و مطالعه و بررسی فنی و علمی لازم بر روی آن انجام شد.

وی با بیان اینکه پژوهشکده سوانح طبیعی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مطالعات مکان یابی محل جدید به منظور جا به جایی اهالی روستای حسین آباد کالپوش را انجام داد، افزود: ۱۵ هکتار از محدوده ۶۴ هکتاری، بر اساس مطالعات انجام شده برای ساخت و ساز مجاز تلقی شد و به تایید دستگاه های مسوول نیز رسید.

فخری خاطرنشان کرد: در پنج هکتار از این محدوده ۶۴ هکتاری براساس مطالعات پژوهشکده سوانح طبیعی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احتمال رانش زمین کم است.

وی ،دقت و رعایت استانداردها در مطالعات مکان یابی را دلیل تاخیر در تعیین مکان جدید برشمرد و گفت: در مرحله نخست ۶۰ قطعه زمین برای کسانی که در جریان رانش زمین منزل مسکونی آن ها به طور کلی تخریب شد، به صورت قرعه کشی جمعی و براساس نقشه بنیاد مسکن انجام و زمین ها واگذار شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان ادامه داد: برای ساخت هر واحد مسکونی ۵۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی و ۱۵۰ میلیون ریال نیز وام بدون بازپرداخت اعطا می شود.

فخری افزود: عملیات اجرایی ساخت روستای جدید حسین آباد کالپوش شهرستان میامی آغاز شد و بنیاد مسکن در حال انجام اقدام های آماده سازی است.


ارزش افزوده مکان جدید برای اهالی حسین‌آباد
وی، به مشخص شدن و واگذاری طرح و نقشه واحدها به اهالی اشاره و بیان کرد: اسکان مردم حسین آباد کالپوش در مکان جدید ارزش افزوده خوبی را برای اهالی این روستا در پی دارد.

فخری خاطرنشان کرد: ۱.۵ کیلومتر راه دسترسی به روستای حسین آباد کالپوش شهرستان میامی احداث شد و تلاش بر این است که با تخصیص اعتبار به راه و شهرسازی شرق استان سمنان، این محور آسفالت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان تاکید کرد: تمام تلاش ها به منظور اطمینان بخشی به مردم روستای حسین آباد در مکان یابی محل جدید انجام شد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مسوولیت را از صفر تا صد برای مکان جدید پذیرفته است.


علت رانش زمین بارش فراوان و نوع خاک بود
وی در پاسخ به این مساله که برخی علت وقوع رانش زمین در روستای حسین آباد کالپوش را زیادشدن آب پشت سد و برخی نیز انفجارهای در عمق ۱۰۰ متر برای احداث تاج سد می دانند، گفت: مکاتبه با ستاد مدیریت بحران کشور و وزارت نیرو برای بررسی علت این مساله انجام شد و تاکنون، کارشناس ها هیچ یک از شایعه و موضوع های بیان شده را تایید نکردند و علت وقوع رانش در این منطقه بارش های فراوان و نوع خاک زمین بیان شد.

معاون امور هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان یادآور شد: در سال های پیش، سازمان زمین شناسی این منطقه را مستعد رانش اعلام کرده بود و تاکنون موردی در خصوص تاثیر وجود سد در این مساله به ما اعلام نشده است.

بر اثر رانش زمین که در روزهای آغازین سال ۹۸ روی داد، ۳۳۰ خانه در روستای حسین آباد کالپوش شهرستان میامی در شرق استان سمنان خسارت دید که ۱۶۳ خانه به علت شدت آسیب ها و خطر برای ساکنان تخلیه شد.

در جریان بارش برف شدید و کولاک اواخر اسفند ۹۷ دربخش کالپوش به برخی تاسیسات برق،تلفن، گاز و آب روستاهای منطقه نیز خسارت وارد شد.

بخش کوهستانی کالپوش میامی به مرکزیت روستای رضوان شامل ۱۲ روستاست که حدود ۲۰ هزارنفر جمعیت دارد و شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری است. این بخش در ۲۰۰ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته است. شهرستان میامی با بیش از ۴۰ هزار تن جمعیت در شرق استان سمنان قرار دارد؛ بیش از ۸۰ درصد مردم این شهرستان در روستاها زندگی می کنند.

۹۸۹۱/۶۱۰۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها