۲۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۹
کد خبرنگار: 2487
کد خبر: 83472017
۰ نفر

برچسب‌ها

نقاشی‌ دیواری کهن بر دیوار موزه ملی ایران

 تهران - ایرنا- رئیس موزه ملی ایران گفت: نقاشی دیواری مشهور تپه تاکستان نیشابور در سالن اصلی موزه باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامی در معرض دید عموم قرار گرفت.

بر اساس اعلام روز چهارشنبه روابط عمومی موزه ملی ایران، جبرییل نوکنده افزود: این نقاشی رنگی روی گچ نمایشگر مرد سوار بر اسب با شاهینی بر دست و خرگوشی آویزان به زین است.

کرم میرزایی، مسئول موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی ایران نیز در این مورد گفت: نقاشی مرد قوشچی در واقع جزء کهن‌ترن نقاشی های دیواری پس از اسلام در ایران است که در هنگام کاوش های موزه متروپولیتن نیویورک کشف شد. این اثر نمایشگر یک صحنه شکار مربوط به سده سوم هجری قمری است و در محدوده  تپه تاکستان نیشابور به دست آمد.  این نقاشی در کادر مربع مستطیلی با بلندی۱۴۰ سانتی متر و پهنای ۱۲۰ سانتی متر ساخته شده است.

ساختار نقاشی سواکار نیشابور صرف نظر از صورت مرد، با خطوط محیطی پر رنگ و قلمی محکم و استوار بر روی گچ کشیده که یادآور نقش برجسته های دوره ساسانی است. بررسی های انجام گرفته بر روی این نقاشی نشان می دهد که سوارکار، افسار یک اسب را  با یک دست گرفته و با آرامش مرکب خود را هدایت می کند. بر روی دست دیگر وی یک شاهین نشسته است.

طبق گفته میرزایی، نقاش، اسب را  که در حال تاختن است، واقعگرایانه تر از سوار کار ترسیم کرده  و سوار را  با کلاهی قبه مانند بر سر، جبه ای ابریشمین بر تن، با اجزای لباس و تجهیزات و همچنین ساز و برگ بسیار غنی نشان داده است.

 مسئول موزه همچنین افزود: این مرد که چهرۀ اش تخریب شده دارای دو شمشیر و سه تسمۀ چرمی مرصع است که از کمربند وی آویخته است. روی زین اسب پوششی از پوست پلنگ با حاشیۀ گوهر نشان و جزئیات کاملی از نقش های آذینی بر روی جبه با گل های چهار برگ محاط شده در دوایر و نقش شبیه خط کوفی روی بازوبند دیده می شود.

میرزایی در خاتمه گفت: به اعتقاد پژوهشگران، این نقاشی، احتمالاً یکی از  امرای سامانی را به تصویر کشیده یا صرفاً یک نگاره نمادین با مضمون سنت شکار در این دوره را یاداوری می کند.

 این اثر مربوط به دوره سامانیان است و به شماره موزه ۳۲۸۱ در تالار صدر اسلام موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

سرخط اخبار فرهنگ