اخراج بولتون اعلام شکست سیاست فشار حداکثری است

تهران-ایرنا- عبدالباری عطوان تحلیلگر مسایل منطقه در مطلبی نوشت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که از مواضع تند جان بولتون برای تحریم های شدید علیه ایران استفاده کرده بود اکنون با اخراج بولتون بر شکست سیاست فشار حداکثری اذعان کرد.

وی  در این مطلب که در روزنامه رای الیوم منتشر شد ، نوشت که "جان بولتون" مشاور امنیت ملی سابق آمریکا از منصب خود برکنار شد بدون اینکه بتواند بتواند به اهداف خود  از جمله تغییر نظام در تهران دست یابد در حالی که سال گذشته در کنفرانس سالانه معارضان ایران در پاریس این وعده را به آنها داده بود . او همچنین نتوانست "خوان گوایدو" را به جای "نیکولاس مادورو " در ونزوئلا بنشاند یا پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی را هدف حمله قرار دهد.

عطوان یاد آور شد که شنیدن خبر کناره گیری بولتون برای برخی از جمله "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی و برخی مقامات کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات ناامید کننده بود چرا که آنها خواستار ضربه وارد کردن آمریکا به ایران و دستیابی به دیگر اهداف خود بودند.

بولتون که به دلیل مواضع تند خود بخصوص درباره اعراب و مسلمانان وارد کاخ سفید شده بود، مخالف خروج آمریکا از افغانستان، عراق و سوریه بود و ترامپ را به نابودی این سه کشور حتی با بمب های اتمی تحریک می کرد.

این تحلیلگر ادعای ترامپ درباره کناره گیری بولتون که گفت دلیل این امر درباره اختلاف با وی درباره برخی مسایل بوده قابل توجه و تمسخر آمیز دانست چرا که ترامپ وی را در به این دلیل تعیین کرده بود که درباره برخی پرونده های مهم همچون ایران، کره شمالی و ونزوئلا مواضع بسیار تندی داشت.

وی افزود ؛تفسیری که می توان کرد این است که رئیس جمهوری آمریکا از بولتون به عنوان عامل ایجاد وحشت استفاده کرده و وقتی این فریب جواب نداد و ایران و ونزوئلا و کره شمالی تسلیم نشدند حال پرچم سفید بالا برده اند در حالی که تحریم های سختی علیه این کشورها اعمال کرده اند . هر چه هست اینجا نقش بولتون پایان رسیده  است و او را به دور پرت کردند.

ترامپ تهدید به جنگ کرد اما ترسوتر از وارد شدن به آن بود او گمان می کرد که با کشاندن طرف مقابل به میز مذاکره می تواند همه آنچه می خواهد را از او بگیرد. او تصور می کرد که مسایل بین المللی فرقی با معاملات ملکی ندارد به همین دلیل نیز پیوسته خواستار دیدار با رهبر کره شمالی و مسئولان ایرانی بود . در دو دیداری که با رهبر کره شمالی داشت شکست خورد و درباره ایران نیز موفیقتی برای انجام گرفتن این دیدار صورت نگرفته است و بعید نیست که جان بولتون گوسفند قربانی برای مقدمه سازی برای انجام دیدار با ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد باشد.

مسئولان طالبان که در قطر با دولت آمریکا در 8 ماه گذشته مذاکره کردند توانستند به امتیازات مطلوب از دولت ترامپ دست یابند بدون اینکه خودشان امتیازی بدهند این درحالی بود که بولتون با این مذاکرات و خروج آمریکا از افغانستان مخالف بود.

احتمال مواجهه با ایران با رفتن جان بولتون از کاخ سفید بسیار کاهش یافته و بعید نیست که حامیان بولتون و مشوقان آن اکنون بخصوص در حاشیه خلیج فارس عزا گرفته باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =