بازداشت پژوهشگر ایرانی نقض رویه‌های بین المللی است

تهران- ایرنا- دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه ای با محکومیت دولت آمریکا در بازداشت غیرقانونی مسعود سلیمانی پژوهشگر ایرانی که مصداق بارز نقض رویه های بین المللی از جمله منع بازداشت خودسرانه است، خواستار پیگیری بیشتر این موضوع از سوی مجامع علمی و دانشگاهی کشور و دستگاه‌های مسئول به ویژه وزارت امور خارجه شد.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این بیانیه که روز چهارشنبه منتشر شد، بر پیگیری دستگیری سلیمانی توسط دستگاه‌های مسئول تاکید و اعلام کرد: بیش از ۱۱ ماه است که استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و محقق برجسته حوزه سلول­ های بنیادی که از دانشمندان برتر دنیا و عضو انجمن سلول­ های بنیادی اروپاست در بازداشت زندان دولت آمریکا به سر می­ برد.
 در این بیانیه آمده است: مسعود سلیمانی یکی از ۱۰۰ دانشمند برتر جهان به لحاظ استنادهای علمی است که با دعوت رسمی موسسه مایوکلینیک (از موسسات مشهور علمی در آمریکا و جهان) در مهر ماه سال ۱۳۹۷ به صورت قانونی و با روادید رسمی تحقیقاتی وارد کشور آمریکا شد و در بدو ورود بدون انجام محاکمه و در شرایط غیرانسانی و سخت - هم بند با مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر و اراذل و اوباش خیابانی- بازداشت شده در حبس به سر می برد.
در این بیانیه تصریح شده است: این در حالی است که دولت آمریکا با اتهام نقض تحریم به این دانشمند برجسته که اتهامی واهی است و با زیر پاگذاشتن پروتکل­ های دانشگاهی و تحقیقاتی، مدام زمان برگزاری دادگاه مسعود سلیمانی را به تعویق می­ اندازد و تاکنون هیچ گزارش رسمی از دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی ارائه نکرده است که این موضوع از مصادیق بارز بازداشت خوسرانه بوده که در تمام رویه های بین المللی محکوم و ممنوع است.
در ادامه این بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، واهی بودن دلیل اعلام شده از جانب دولت آمریکا برای دستگیری سلیمانی؛ "تحریم های اعمال شده علیه ایران" با توجه به حوزه پژوهشی ایشان؛ "هماتولوژی و سلول های بنیادی" و همچنین سوابق علمی و دانشگاهی سلیمانی که کاملا با موضوعات تحریم غیر مرتبط هستند را کاملا آشکار دانست و بار دیگر رفتار خصمانه و غیر حقوق بشری آمریکا را تایید می کند.
در این بیانیه تاکید شده است: دولت آمریکا که با نگاه تنگ نظرانه به پیشرفت­ های علمی و دانشگاهی ایران، تاکنون نتوانسته است مانع این حرکت عظیم علمی شود، به رفتارهای غیرانسانی روی آورده و با دنباله­ دار کردن دستگیری  مسعود سلیمانی که یک فرد علمی و کاملاً غیر سیاسی است باعث شده که ایشان برای همیشه از دیدار مادر خود محروم شوند.
در این بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: مادر سلیمانی پس از شنیدن خبر دستگیری فرزندش توسط نیروهای امنیتی آمریکا دچار عارضه مغزی شد و پس از گذراندن ۷ ماه بیماری که در کما فرو رفته بود، در ماه اخیر درگذشت و همچنین به گفته همسر سلیمانی؛ چشمان این دانشمند کشور به دلیل وضعیت نامساعد زندان، دیگر توان خواندن و مطالعه ندارند.
در ادامه بیانیه آمده است: فشار سخت روحی که برای سلیمانی و خانواده وی رقم خورده است این دانشمند برجسته  که از بیماری IBS رنج می­ برد را در شرایط ناگواری قرار داده و علاوه بر فشارهای روحی شرایط بد نگهداری  سلیمانی موجب شده که ایشان با کاهش وزن شدید مواجه شود و اوضاع جسمی این استاد دانشگاه کشور با مخاطره روبرو شود.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این بیانیه خاطرنشان کرد: دولت آمریکا که مدعی حقوق بشر در جهان است از تحویل هرگونه دارو به این دانشمند برجسته خودداری کرده و باوجود پرداخت تمامی هزینه­ های خوراک و پوشاک، گرفتن وکیل و... توسط خانواده  سلیمانی از درمان مناسب ایشان خودداری کرده است.
در این بیانیه تصریح شده است: تاکنون نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد، سازمان صلیب سرخ، انجمن هماتولوژی اروپا و... علی رغم پیگیری های فراوان دانشجویان و خانواده سلیمانی همگی درخصوص این جنایت آشکار سکوت کرده اند و ضرورت دارد که تمامی طرفدران حقیقی حقوق بشر و عدالتخواهان جهان نسبت به این نقض آشکار حقوق انسانی اعتراض خود را اعلام کنند تا وظایف این نهادهای ایجاد شده در جهان، برای گسترش صلح و حقوق انسانی را به آنها یادآوری کرده و جنایت های دولت آمریکا را بار دیگر برای مردم جهان آشکار کنند.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) با تاکید بر پیروی از راه ایشان در مبارزه با ظلم و استبداد در جهان، این اقدام غیر انسانی دولت آمریکا را که مغایر با کنوانسیون ها و رویه های پذیرفته شده بین المللی از جمله ممنوعیت بازداشت خودسرانه است، محکوم و بر پایان دادن به این بازداشت غیرقانونی تأکید کرد.

دبیرخانه این شورا از تمامی مجامع علمی و دانشگاهی کشور و همچنین دستگاه­ های مسئول در حوزه بین­ الملل به ویژه وزارت امور خارجه درخواست کرد که این موضوع را با جدیت بیشتری پیگیری کنند.

به گزارش ایرنا، دکتر مسعود سلیمانی از محققان ارشد سلول‌ های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس مهرماه سال گذشته برای سفری علمی و تحقیقاتی به آمریکا سفر کرد اما به اتهام نقض تحریم ‌های آمریکا علیه ایران در این کشور بازداشت شده و از آن زمان در زندان به سر می برد. وی مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =