۲۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۰
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83471656
۰ نفر

برچسب‌ها

برگزاری رزمایش نظامی ونزوئلا همزمان با تشدید تنش ها با کلمبیا

تهران - ایرنا - همزمان با تشدید تنش ها میان ونزوئلا و کلمبیا ؛ رزمایش نیروهای مسلح ونزوئلا با دستور رئیس جمهوری این کشور در مرز با کلمبیا آغاز شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری پرنسالاتینا، هدف این رزمایش که قرار است تا ششم مهرماه ادامه یابد ؛ تقویت امنیت مرزهای این کشور اعلام شده است. 

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا چند روز پیش در مورد تهدیدها از سوی کلمبیا علیه کاراکاس هشدار داده بود و اعلام کرد دولت تدابیر امنیتی جدیدش را در مناطق مرزی با کلمبیا اتخاذ خواهد کرد.

مادورو بارها سیاست خصمانه کلمبیا علیه کاراکاس را محکوم کرده و گفته است که دولت بوگوتا از اقدامات آمریکا علیه کشورهای چپ گرای آمریکای لاتین حمایت می کند.

مقامات کاراکاس اعلام کرده اند که دولت کنونی کلمبیا به دنبال تقابل میان دو کشور است و با مطرح کردن اتهامات بی پایه و اساس از جمله حمایت ونزوئلا از شورشیان فارک به دنبال تشدید تنش های دوجانبه است.

از سوی دیگر « الیوت آبرامز » نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا اعلام کرد که واشنگتن به مداخله نظامی در ونزوئلا نزدیک تر نشده اما هشدار داد که کلمبیا از حمایت کامل کاخ سفید در صورت اقدام از سوی ونزوئلا برخوردار  است.

آبرامز افزود: ما به تقابل نظامی با ونزوئلا نزدیک تر نشده ایم اما نگران تنش ها در مرز ونزوئلا- کلمبیا هستیم.

تنش در روابط ونزوئلا – کلمبیا در روزهای اخیر افزایش یافته است و دو طرف اتهاماتی را علیه طرفین مطرح کرده اند. کلمبیا یک هم پیمان آمریکا در عمال فشارها علیه دولت ونزوئلا محسوب می شود.

مادورو پیشتر گفته بود: دولت کلمبیا با هدایت «ایوان دوکه» تندرو می خواهد ونزوئلا را عامل جنگ 70 ساله در این کشور معرفی کند( جنگ دولت با شورشیان گروه شبه نظامی فارک).

پیش از این دولت کلمبیا، ونزوئلا را به حمایت از بقایای گروه شبه نظامی منحل شده فارک که دهه ها در جنگ با دولت بوگوتا بود، متهم کرد.

آمریکا نیز پیش از این مدعی شده بود که دولت کاراکاس پناهگاه امن برای گروههای شبه نظامی در کلمبیا مهیا کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha